Základní škola Frýdek-Místek, Československé armády 570

Živá vlajka

Ve čtvrtek 27. června 2019 proběhlo na Osmičce focení tzv. ŽIVÉ VLAJKY ČESKÉ REPUBLIKY. Završili jsme tím celoroční projekt 100 let republiky, do kterého se různým způsobem zapojili všichni žáci i zaměstnanci Osmičky. Zároveň jsme během této akce vyhlásili první tři místa v soutěži o nejlepší prezentaci Největšího Čecha Osmičky, kterého se se svými pracemi zúčastnily třídní kolektivy 5. – 9. ročníku. Do hlasování byli zapojeni žáci všech ročníků.
Z klipů, na nichž třídy pracovaly a které ve 2. pololetí zdobily chodby v přízemí, tedy nejvíce zaujaly tyto:

1. místo získal úžasný Karel Gott třídy 9.C
2. místo získala skvělá Věra Čáslavská třídy 9.B
3. místo získal perfektně propracovaný Vladimír Remek třídy 5.D

 

Orientační závod třeťáků

Ve středu 26. června 2019 připravil kroužek orientačního běhu, který vede místní klub orientačního běhu SKOB FM, na školním hřišti Osmák závod dvojic pro žáky třetích tříd. Akce se moc líbila a všichni si ji opravdu užili.

 

Streetball

V úterý 25. června 2019 se i přes úmorné vedro vydala parta nadšenců a příznivců basketbalu na tradiční streetball na místeckém náměstí. Osmičku reprezentovaly čtyři týmy basketbalové přípravky a ani starší děti nezůstaly pozadu. Všichni si turnaj užili a už teď se těší na příští ročník.

 

divadlo aj 01 sm

Anglické interaktivní divadlo

Ve čtvrtek 20. června 2019 žáci 4. - 6. ročníku zhlédli ve školní jídelně interaktivní divadelní představení Lenka and the Witch. Dr. Klutz, který je rodilý Australan, sehrál unikátní one man show, u které jsme se nejen náramně bavili, ale zároveň si procvičili gramatiku, výslovnost, poslech a ještě obohatili naši slovní zásobu.

divadlo aj 02 sm

 

vylet ondrejnik 01 sm

Výlet 6.C z Osmičky a 6.B ze ZŠ Gorkého Havířov na Ondřejník

Všechno to začalo na začátku letošního školního roku, kdy jsme si my, žáci 6.C, začali anglicky dopisovat s kamarády z Havířova. Ve středu 19. června 2019 nastal den D a my jsme se konečně viděli face to face. Společně jsme vyrazili na výlet. Rozdělili jsme se do čtyř smíšených družstev a vydali se zdolat Ondřejník. Cestou jsme plnili nelehké úkoly, samozřejmě v angličtině, a v cíli na nás čekal sladký poklad zakopaný v zemi. Zpáteční trasa už ubíhala mnohem rychleji, protože jsme se už bavili všichni dohromady a plánovali další společné akce.

vylet ondrejnik 02 sm

 

batuzkovy projekt sm

Batůžkový projekt

Osmička se prostřednictvím svého žákovského parlamentu zapojila do doplňkového projektu charitativní organizace Mary's Meals, ve kterém děti z České republiky připravují batůžky pro kamarády v africké Malawi. Chtěli jsme podpořit tyto děti ve věku 4 – 12 let, aby získaly co nejvíce ze svého vyučování i tím, že jim věnujeme batohy plné věcí, které potřebují. Pro mnohé to bude první hmatatelný dárek, který kdy obdrželi. Do jednoho batůžku naše děti vkládaly 2 sešity, 1 pouzdro, 2 tužky, 2 pera, 1 gumu, 1 balení pastelek, 1 ořezávátko, 1 pravítko, 1 lžíci, 1 mýdlo, 1 zubní pastu, 1 zubní kartáček, 1 ručník na ruce, 1 malý míček, 1 triko či šaty, 1 kraťasy či sukni, 1 žabky či sandále. Oblečení, batůžek, pouzdro, boty mohly být i „z druhé ruky“.
Chtěli bychom poděkovat všem dětem a rodičům, kteří se do tohoto projektu zapojili, bylo příjemné sledovat, s jakou radostí přinášeli batůžky a jejich vybavení. Díky vám jsme dokázali pro africké děti zkompletovat 80 batohů! Ještě jednou všem moc děkujeme.


Sběrová soutěž

Sběrné dvory s.r.o. Sviadnov pořádaly v letošním školním roce sběrovou soutěž „O ekologicky nejzdatnější školu.“ Osmička se do této soutěže zúčastnila a během roku jsme 3x zorganizovali sběr papíru. Naše velké snažení nám vyneslo v rámci škol města Frýdku-Místku 1. místo a celkově místo 4. Děkujeme všem, kteří se zapojili.

Vyhodnotili jsme také nejlepší třídy …

1. místo 4.B
2. místo 3.E
3. místo 1.B

… a nejlepší sběrače mezi jednotlivci

1. místo Gabriela Adamcová 1.A
2. místo Lukáš Volný 1.B
3. místo Tomáš Urbánek 4.B

 

peace run 1 sm

Sri Chinmoy Oneness – Home Peace Run

Sri Chinmoy Oneness – Home Peace Run je nejdelší štafetový běh s hořící pochodní přes více než 140 zemí celého světa. Letošní trasa „běhu míru“ vedla i přes město Frýdek-Místek a naše škola byla vybrána, aby se do tohoto unikátního projektu zapojila. Setkání s běžci proběhlo 20. června 2019 na hřišti Osmičky, kde organizátoři s žáky nejen diskutovali na téma mír, spravedlnost, tolerance, ale i si zazpívali nebo zahráli různé hry. Po úvodní ceremonii čekal několik našich žáků běh s pochodní do nedaleké ZŠ Palkovice, aby tak mohli předat pochodeň s poselstvím míru i přání dalším účastníkům.

https://www.peacerun.org/cz/news/2019/0620/3538/

peace run 2 sm

 

zlati sachiste sm

Zlatí šachisté

Ve středu a ve čtvrtek 18. a 19. června 2019 soutěžily ve Zlíně nejlepší týmy šachistů ze všech krajů Česka. Naši prvostupňoví šachisté si na mistrovství ČR školních týmů s přehledem vybojovali postup, a mohli tak zasáhnout do bojů o medaile. Na čtyřech šachovnicích se pekelně soustředili Tonda Zemek ze 4.B, Ondra Šigut ze 4.C, Jarda Osina ze 4.D a David Gřundil z 5.B. A po devíti partiích byli na stupních vítězů dekorováni zaslouženou zlatou medailí! Jsou mistři republiky! Kluci, blahopřejeme! 

 

Badatelský klub opět na biofarmě

Sliby se plní i v sobotu. A proto jsme 15. června 2019 opět vyrazili na biofarmu za našimi zvířecími kamarády. Krmili jsme roztomilé králíky, skotačili s veselými psy, obdivovali krásné koně a viděli další domácí zvířata. Za odměnu jsme si potom opekli voňavé vuřty. Tato akce se nám moc líbila a těšíme se na další podobné i v novém školním roce.
členové Badatelských klubů

 

Výlet reprezentantů školy

Ve čtvrtek a v pátek 13. a 14. června 2019 proběhl již tradiční výlet těch nejúspěšnějších reprezentantů školy. Když se ve čtvrtek ráno shromáždili všichni se svými batohy na nádraží, vůbec netušili, co je čeká. Cesta v přeplněném vagónu byla sice úmorná, jakož i teplota venku, ale očekávané osvěžení se později dostavilo. Avšak nepředbíhejme. Z jedné velké skupiny jsme utvořili tři menší. Každá z nich se vydala jinou cestou, ale všechny ke stejnému cíli, k hospůdce U Zbuja, kde nás čekal zasloužený oběd. Cestu sem nám však ztěžovaly mnohdy zákeřné úkoly, které jsme ale všichni ve zdraví přežili. Další zkouška odvahy nás čekala hned poté v lanovém centru Opičárna. Ti nejstatečnější se udatně potáceli a šplhali mezi lany, tunely a zvláštně uzpůsobenými zdmi. A nakonec se dostavilo očekávané osvěžení v bazénu na Sepetné a poté poměření sil na bowlingu. Večeři nám ukuchtily šikovné kuchařinky z našich řad a ti, co měli ještě hlad, si mohli opéct špekáčky nad ohněm. Celý den byl zakončen potrápením hlasivek u táboráku s kytarou. A přestože se přes tábořiště přehnala bouřka, večer zachránila stříška, kde jsme vesele pokračovali ve zpěvu dál. Náš výlet, na který budeme ještě dlouho vzpomínat, zakončila ranní projížďka na labutích.

Jana a Vendula, 9.B

 

Páťáci v hospici

Ve čtvrtek 13. června 2019 jsme v rámci Čtenářského klubu společně s dalšími žáky z pátého ročníku předvedli vystoupení pro nemocné pacienty v Hospici ve Frýdku-Místku. Zuzka, Naty, Viky, Terka, Verča, Kiki a paní učitelka Jedličková zahrály pohádku Sůl nad zlato, vystoupilo taneční duo ve složení Verča a Danča, taneční sólo předvedla Sarča. Dylen zahrál na saxofon a Viky s Kačou předvedly bojové umění taekwondo. Vystoupení se moc líbilo a my jsme byli rádi, že můžeme nemocným zpříjemnit jejich pobyt při léčení. Na podzim bychom chtěli hospic navštívit znovu.
páťáci

 

Roadshow na Osmičce aneb Jak využít přestávku

Ve čtvrtek 13. června 2019 dostali naši žáci 4. - 7. tříd možnost být součástí jedinečné roadshow. Celá tato sportovní akce se uskutečnila v rámci propagace Mistrovství Evropy Juniorů 2019, které se bude konat v červenci v Ostravě. Osmička se tak stala jednou z osmi škol, kdy žáci mohli využít dopolední čas o přestávkách k tomu, aby si zahráli ping-pong a dozvěděli se o Mistrovství Evropy Juniorů. Event manažeři přivezli mini pingpongové stoly, vybavení na hraní a propagační materiály. Stihli uspořádat i mini turnaje, takže jejich vítězové obdrželi zajímavé ceny. Počasí nám přálo, proto jsme mohli hrát venku na školním dvoře. Některé žáky tato hra tolik bavila, že u ní strávili všechny přestávky. Aby se čas roadshow plně využil, mohli žáci pokračovat u pingpongových stolů i v hodinách netradiční tělesné výchovy. Čtvrteční školní den vystihla svými slovy jedna holčička: „No vidíte, a pak že sedíme jenom u počítačů.“ Škoda jen, že někteří nechodí za sportem, ale sport musí přijít za nimi. Celá tato pingpongová show se velice líbila dětem, ale také naše děti a atmosféra školy se líbily pořadatelům. Určitě za námi přijedou zase, třeba i s jiným programem. Už se těšíme.

  

tennis europe u14 sm

 

TENNIS EUROPE U14

Ve dnech 4. až 8. června 2019 se konal v polském městě Szczecin mezinárodní tenisový turnaj KIA POLMOTOR ARÉNA. V kategorii chlapců do 14 let jsme zde měli své želízko v ohni. Patrik Opluštil z 8.C se tenisu dlouhodobě a intenzivně věnuje a škola se mu snaží vytvářet podmínky pro tyto jeho sportovní aktivity. Patrik tentokrát v pěti kolech v konkurenci dalších 31 mladých tenistů zvítězil a získal krásné 1. místo. Gratulujeme a držíme palce do dalších turnajů.

 INFORMACE O TURNAJI


Sedmáci v Archeoparku Chotěbuz a v Rybím domě

Ve středu 5. června 2019 se žáci všech pěti tříd 7. ročníku zúčastnili již tradiční exkurze v Chotěbuzi. Nejdříve sedmáci navštívili archeopark, který je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. Zde si nejen zopakovali své znalosti z pravěku, zejména z doby bronzové a železné, a z raného středověku, ale také se dověděli nové zajímavosti, týkající se právě konkrétního slovanského osídlení této lokality. S průvodci si prošli expozice vnitřní i vnější. A poté se vydali do Rybího domu na prohlídku obřích akvárií a jejich více či méně zvláštních obyvatel.

 

6.C na Hukvaldech

V úterý 4. června 2019 se vydala třída 6.C po stopách jednoho z nejznámějších českých skladatelů. Naše kroky směřovaly na Hukvaldy. Navštívili jsme nejprve rodný dům Leoše Janáčka, v němž jsou vystaveny skladatelovy portréty od jeho mladistvého věku až po věk pozdní. V Pamětní síni Leoše Janáčka jsme zhlédli výstavu Pohádkový svět dětí fotografky Petry Petřekové. Následně jsme se přemístili do Památníku Leoše Janáčka, kde mohli žáci v rámci téměř hodinového erudovaného výkladu, při kterém vyplňovali zjištěné informace do pracovních listů, nejen vidět, ale i slyšet zvuk harmonia, na němž komponoval samotný Janáček. Po přednášce jsme pokračovali do obory, kde jsme pořídili fotku s liškou Bystrouškou. Hudební exkurzi jsme zakončili příjemnou procházkou a dobytím hradu.

 

foceni rd sm

 

Focení

V pondělí a v úterý 3. a 4. června 2019 se počet dětí na Osmičce na chvíli zvýšil o číslo jedenáct. Fotily se totiž nejen třídní kolektivy a skupiny zaměstnanců školy, ale dorazily také kolegyně, které se momentálně věnují doma svým dětem na rodičovské dovolené. Toto focení nebylo vzhledem k věku dětí jednoduché, ale zároveň bylo nejveselejší a výsledek určitě stojí za to.

frankofonni pisne mzn kolo 01 sm

Soutěž ve zpěvu frankofonních písní - mezinárodní kolo

V sobotu 1. června 2019 se v Ostravě konalo mezinárodní kolo soutěže ve zpěvu frankofonních písní. Svůj úspěch nebývalých rozměrů, výhru v celostátním kole ve své kategorii do 15 let, korunovala Jana Pospíšilová z 9.B svou účastí v tomto mezinárodním setkání. Vedle České republiky, jejíž byla jediným reprezentantem, zde vystoupili také zpěváci frankofonních písní z Maďarska a Polska. Janě děkujeme nejen za vzornou reprezentaci školy, ale také za popularizaci francouzského jazyka. Merci beacoup de tout notre coeur.

frankofonni pisne mzn kolo 02 sm

 Den dětí

V pátek 31. května 2019 se na Osmičce uskutečnil ve spolupráci se Sdružením rodičů Den dětí. Ti starší, ze 4. – 9. ročníku, postupně vyrazili do kina na filmy, které si předem v hlasování vybraly. Pro ty menší, z 1. - 3. ročníku, proběhl tento den na školním hřišti Osmák. Rodiče zde připravili stanoviště s různými zajímavými a veselými úkoly a hrami, za jejichž plnění byly děti, oblečené ve veselých a vtipných maskách, odměněny. Jako doprovodný program byly zajištěny ukázky techniky Policie ČR, Městské policie Frýdek-Místek a Sboru dobrovolných hasičů Frýdek-Místek.
Touto cestou bych chtěla zúčastněným zástupcům těchto organizací moc poděkovat za jejich ochotu, vstřícnost a trpělivost nejen odpovídat na zvídavé dětské otázky. Velké díky patří žákům 9.B a jejich třídní učitelce Jitce Mikolášové, kteří nám pomáhali s organizačním zajištěním.

za SR Silvie Jedličková

 

Hmyzí hotel

Zajímavým zpestřením naší červnové činnosti v Badatelských klubech 1. a 2. stupně bylo tvoření dnes populárních hmyzích hotelů. Společně jsme dva postavili, natřeli a vyplnili různými přírodními materiály. Umístěny jsou na travnatém prostranství školního dvora v klidnějším místě pod velkým stromem. Se zájmem si je o velkých přestávkách prohlížejí všichni žáci i učitelé. Teď už jen doufáme, že se hotýlek bude líbit i hmyzu a různí broučci zde najdou svůj úkryt.
členové Badatelských klubů

 

Magistrat Jana 9b sm

 Ocenění na magistrátu

 

Pythagorida okres 789r sm Pythagoriáda 6., 7., 8.r. - okresní kolo

V úterý 28. května 2019 hostila Sedmička okresní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Z naší Osmičky se ho zúčastnilo 14 žáků z 6., 7. a 8. tříd. V kategorii 7. ročníku získali nejvyšší počet bodů Jakub Pavlica a Jonáš Oertelt ze 7.D, o jeden bod méně Magdalena Adamcová ze 7.D a hned za ní se umístili Martin Chudík ze 7.E a Matěj Kornel ze 7.D. V kategorii 8. ročníku zvítězil Jakub Šnajder z 8.E. A mezi úspěšné řešitele se zařadilo dalších šest našich žáků. Blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

 


Pythagoriáda 5.r. - okresní kolo

V úterý 28. května 2019 se naši žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili okresního kola Pythagoriády. Klání pro oblast Frýdek – Místek proběhlo na Jedničce ve Frýdku. Z Osmičky se do tohoto kola probojovalo 17 žáků a tvořili jako vždy největší skupinu. Mezi úspěšné řešitele se zařadili Antonín Zemek ze 4.B, Jaromír Osina ze 4.D, Hana Holubová a Tereza Jalůvková z 5.B, Karel Drozd, Jindřich Doležal, Tomáš Kornel, Jakub Macháň a Jan Vondrouš z 5.D. Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci Osmičky – výsledková listina mluví jasně:

1. - 3. místo Jindřich, 4. místo Karel, 5. - 8. místo Antonín, Jaromír, Tomáš, 10. - 21. místo Jakub, Terezie, 22. - 31. místo Hana, Jan

 

Májový koncert Osmičky

„Vážení diváci, hudební událost roku je tady! Co víc si můžeme přát?“ Těmito slovy přivítali moderátoři diváky na letošním Májovém koncertu Osmičky v úterý 28. května 2019 v kině Vlast. A opravdu bylo co poslouchat a na co koukat. Veselé i smutné písničky o všech podobách lásky potěšily snad každého přítomného diváka a závěrečnou „pecku“ Vymyslel jsem spoustu nápadů zpívali už úplně všichni. Na pódiu stylově ozdobeném srdíčky to zpěvačky a zpěváci pěkně rozjeli – kromě zpěvu mohli letos hosté vidět i jednoduché taneční kreace. Co víc si tedy můžeme přát? Aby Osmince, Osmě a Osmabandu nedošly dobré nápady a chuť vystupovat a abychom se na jejich koncertu setkali i příští rok.

 Majovy koncert sm           sber papiru 052019 sm

Sportovní týden Osmák

Ve dnech 27. – 30. května 2019 proběhl tradiční sportovní týden Osmák, tentokrát jako dárek k sobotnímu Dni dětí. Zástupci tříd i celé kolektivy soutěžili v různých sportovních disciplínách a utkáních a za svou snahu, zápolení i fandění získali diplomy a sladkou odměnu. Sportovalo se především na našem sportovišti Osmák, jen ve středu nepřálo počasí šesťákům a sedmákům, takže se museli uchýlit do tělocvičen. Právě z jejich dne jsou i následující fotografie. Děkujeme tělocvikářům za organizaci tohoto sportovního týdne.

 

Cestovatelský deník a Vševěd v Kolumbii

Ve čtvrtek 23. května 2019 vyrazili žáci z volitelných předmětů Cestovatelský deník a Vševěd v deštivém počasí do slunné Kolumbie. V kině Petra Bezruče totiž zhlédli výukový program společnosti Planeta Země 3000, tentokrát věnovaný právě této jihoamerické zemi. S cestovatelem Adamem Lelkem navštívili pouličními umělci vyzdobené město Bogota, kovbojskou vesničku Conceptión, ostrov Gorgonu i s bohatým podmořským světem, který ho obklopuje. Na usedlosti La Casa del Silencio se seznámili s celým procesem pěstování, sběru a zpracování kávových zrnek, poznali osudy domorodého kmene Nukak Maku, který ještě před deseti lety žil zcela odděleně od okolního světa, viděli typická zvířata žijící na pevnině i pod vodou a spoustu dalších kolumbijských zajímavostí. Vše sledovali s velkým zájmem a zaujetím.
Po skončení besedy se všichni přesunuli na místecké náměstí, kde se s anketou o Kolumbii, předem připravenou v hodinách, snažili oslovovat kolemjdoucí, a zjišťovat tak jejich povědomí o tomto státu. Vyhodnocení anketních odpovědí se budou žáci věnovat v dalších hodinách „Cesťáku“ a Vševěda.

 

Májový turnaj basketbalových přípravek

Ve středu 22. května 2019. proběhl Májový turnaj basketbalových přípravek na 7. ZŠ. Celkem se ho zúčastnilo 8 týmů. Všechny děti bojovaly ze všech sil. Během zápasů se střídaly pláč i radost. To však ke sportu patří. A povedlo se, naše Osmička obhájila loňský titul! Gratulujeme a děkujeme všem našim basketbalistům za předvedené bojovné výkony a také jejich rodičům za podporu.

 

Školní výlet 5. A

 V úterý 21. května 2019 jsme se my, žáci 5.A, vydali na Lysou horu, která měří 1323 m. n. m. Doprovázela nás paní průvodkyně, která nám zajímavě povídala o přírodě v Beskydech. Měla připravené kartičky s otázkami zjišťujícími názvy rostlin a živočichů. Příjemné osvěžení nám přinesla studánka, ve které byla průzračná, čistá voda. Krátké zastavení jsme měli také v dřevjance U Zbuja, kde jsme se „posilnili“ před výstupem na horu. Ten byl náročný, ale všichni jsme ho zvládli a pro všechny se stal výlet na Lysou horu nezapomenutelný a super!

  

 

projektov den 5b 9c sm

Projektový den 5.C a 9.B

V pátek 17. května 2019 se žáci 5.C a 9.B zúčastnili projektového dne s názvem Po stopách osobností Frýdku-Místku. Žáci ve smíšených skupinách řešili úkoly, které pro ně připravily jejich třídní učitelky. Ne všechny úlohy byly snadné. Děti měly poznat podle fotografií významné stavby našeho města, zjistit podle indicií, kdo byl kdo, složit puzzle – portrét osobnosti a doplnit informace o ní apod. U odpovědí na otázky, se kterými si děti nevěděly rady, hledaly pomoc u kolemjdoucích, některé děti se vydaly hledat pomoc i do Beskydského informačního centra na náměstí Svobody v Místku. Všem se nakonec podařilo všechny úkoly zdárně vyřešit a tento projektový den si, i za přispění krásného počasí, užít. 

Leoš Janáček

Poznáš známá místa  Frýdku-Místku?

Vylušti rébus

spelling bee sk 01 sm

Spelling Bee – školní kolo

V pátek 17. května 2019 proběhlo školní kolo tradiční soutěže Spelling Bee, ve které žáci měří své síly a schopnosti v hláskování anglických slov. Z dvaceti nejlepších „hláskovačů“ ze 4. a 5. ročníku postoupila do okresního kola Simona Plachá z 5.B. V červnu jí tedy budeme držet palce.

 

spelling bee sk 02 sm

Orientační běh – krajské finále

Ve středu 15. května se týmy 4. a 7. tříd z Osmičky zúčastnily Krajského finále přeboru škol v orientačním běhu. Závod se konal ve velmi atraktivním prostředí Dolní oblasti Vítkovic. Naši reprezentanti se v tak veliké konkurenci nejlepších orientačních běžců kraje nenechali zahanbit a stanuli i na stupních vítězů. Martin Popieluch ze 4.D přivezl stříbro a Valérie Matulová ze 7.E získala bronz. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

 

Školní výlet 6.C a 6.E

V úterý 14. května 2019 se šesťáci z jazykovky a počítačovky vydali na svůj školní výlet, a to do historie a do přírody. Nejprve žáci dobyli hrad Bouzov, kde si osvěžili své znalosti ze středověku i novověku, ale také se třeba dozvěděli, které pohádky se na tomto novogotickém hradě natáčely. A pak už se všichni těšili do říše zvířat v olomoucké Zoo. Nejvíce se zde dětem líbili lemuři, surikaty a klokani, ale také žraloci a ostatní obyvatelé podmořského světa.

 

Školní výlet 3.E a 4.D

V úterý 14. května 2019 jsme se vydali do městečka Šternberk, abychom navštívili místní hradní památku. Kromě prohlídky hradu nás čekal program s názvem Dobytí pevnosti Boyard na hradě Šternberk. Soutěžili jsme v šesti družstvech a plnili zajímavé úkoly. A ti nejúspěšnější z nás se dostali až k pokladu. Kromě hradního interiéru jsme měli možnost prohlédnout si krásnou Expozici času, která se nachází nedaleko malého náměstí. Zde jsme měli připravený edukační program o vesmíru a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací nejen o sluneční soustavě.

 

Dopravní soutěž – okresní kolo

Úspěšní žáci ze školního kola dopravní soutěže postoupili do okrskového kola, kde v pátek 10. května 2019 soutěžili ve smíšených družstvech v první kategorii – mladší žáci a ve druhé kategorii – starší žáci. Vedli si velmi dobře a postoupili do kola okresního.
Okresní kolo konané ve středu 15. května 2019 už bylo zřetelně těžší a požadovaná úroveň zvládnutých znalostí a dovedností byla mnohem vyšší. Žáci museli zvládnout v deštivém počasí jízdu zručnosti a pětiminutovou jízdu na dopravním hřišti za přísné kontroly policistů. V písemné části prokázali svoji orientaci v zásadách první pomoci a v pravidlech provozu.
Ve velkém napětí se neslo vyhlášení vítězů, protože každé družstvo bojovalo s velkým nadšením. A hurá! Cyklisté Osmičky v první kategorii získali 2. místo! Moc gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

 

Akce v 5.C

Projekt Ryby
Navštívili jsme rybářský svaz ve Frýdku-Místku, kde nám pan Janč poutavě povídal o rybách. Dozvěděli jsme se velice zajímavé věci, např. jestli mají ryby zuby, co jsou požeráky, kdo je dravec, čím se ryby živí. Skládali jsme puzzle ryb, podívali jsme se na video, jak ryby žijí ve vodě a nakonec jsme si některé z nich nakreslili.

Projekt Zvířata
Protože se nám projekt Ryby líbil, poprosili jsme paní učitelku o další projekt, ve škole. Učili jsme se právě o zvířatech, a tak jsme dostali úkol připravit si o daných zvířatech informace, zajímavosti i jejich obrázky. Projekt byl na světě a nám se práce na něm moc líbila a myslíme si, že se nám i povedla.

Skřítci
V hodině Pracovních činností jsme vyráběli Skřítky. Byla to práce na tři hodiny, ale stála za to. Práce se nám moc líbila a myslíme si, že i Skřítci se povedli. Můžete se podívat.

Den Země
Další zajímavá akce, které jsme se se třídou zúčastnili, byl Den Země v pátek 26. dubna 2019 v Sadech Bedřicha Smetany v Místku. Počasí bylo nádherné, a tak nám dopoledne velice rychle uteklo. Na různých stanovištích jsme získali mnoho nových informací, např. jak se recykluje odpad, vyrobili jsme si hlavu medvídka, dověděli se zajímavosti z lesa. Za splnění úkolu jsme dostali známku a za vyplněný startovací list jsme obdrželi odměny.

Projekt Člověk
Nečekali jsme dlouho a byl tu další projekt, tentokrát Člověk. Bylo velice zajímavé kreslit kostru člověka a veškerá ústrojí, které v těle máme. Protože jsme se ale vše učili, nebylo to pro nás až tak těžké.

Muzikohrátky ve 3. ročníku

Ve čtvrtek 9. května 2019 proběhly ve 3. ročníku Muzikohrátky. Během tohoto květnového dopoledne měli třeťáci možnost zaposlouchat se do různých etnických a harmonizačních nástrojů. Vyzkoušeli si bubnování, vyjádření hudby a rytmů pohybem i ztišení při hudební relaxaci. Za velmi příjemně strávenou lekci moc děkujeme lektorce Vlaďce Gavlasové.

 

Návštěva BIO farmy

Ve středu 8. května 2019 jsme se zúčastnili v rámci „Badatelskéko klubu“, který je organizován přes projekt Šablony II, akce BIO farma. Výletu jsme se zúčastnili my, žáci dvou badatelských klubů naší školy, a paní učitelky Svobodová a Jedličková. Překvapením pro nás byla paní ředitelka, která také jela s námi.
Viděli jsme, jak se na malé farmě volně procházejí krávy, býci i telata. Viděli jsme, čím se krmí a napájejí. Nejmladší tele mělo jen jeden týden, proto se nehnulo od své mámy. Líbili se nám i dva koně - hnědák a černý. Ten byl ochočený, nechal se námi pohladit. Nemůžeme zapomenout ani na čtyři psy, kteří nám dělali po celou dobu společnost. A nechyběli ani králíci, kačeny, slepice a kuřata. Prostě super malá BIO farma.
Těšíme se, až se sem zase vrátíme, a máme přislíbeno, že si můžeme opéct vuřty. Děkujeme za super exkurzi.

Členové Badatelských klubů

my story 01 sm

 5.D a 6.C - My story in Pictures

Žáci tříd 5.D a 6.C se v hodinách angličtiny zúčastnili celorepublikové soutěže časopisu R+R My story in Pictures, kde vytvářeli komiksy. Jejich dílka se povedla, byla pestrobarevná, nápaditá a vtipná, prostě úžasná. A z více než 250 prací byla oceněna ta od Zuzky Jurenkové ze 6.C. Gratulujeme!

my story 02 sm

 

6.C and apple crumble

Ve čtvrtek 2. května 2019 se skupina žáků 6.C v rámci výuky angličtiny vyzbrojila vařečkami a pustila se do přípravy a pečení jablečného koláče podle tradičního anglického receptu. A apple crumble se opravdu podařil, jen se po něm zaprášilo.

 

Třeťáci a Miloš Macourek a Adolf Born

V prvním květnovém týdnu 2019 žáci 3. ročníku završili své poznávání významných osobností české literatury, filmu a ilustrace v rámci projektu 100 let republiky. Seznámily se se spisovatelem a dramatikem Milošem Macourkem, který mj. prožil část svého dětství ve Frýdku-Místku. Poznaly malíře a ilustrátora Adolfa Borna, jehož kreslené postavy jsou určitě nezaměnitelné. Děti si formou třídních besídek, soutěží, výstav a dramatického ztvárnění postupně připomínaly Macourkova významná díla, vždyť kdo by neznal např. Macha a Šebestovou nebo opičku Žofku? A právě tyto Večerníčkovy pohádky jsou výtvarně zpracovány Adolfem Bornem.

  

skolni basket liga sm

Školní basketbalová liga

V úterý 30. dubna 2019 odehráli naši mladší basketbalisté další dva zápasy Školní basketbalové ligy v Ostravě. Na hřišti bojovali, na lavičce skandovali. A vyplatilo se. Po dalších dvou výhrách získali 2. místo a postupují do dalšího kola. Gratulujeme!

 

Osma a Osmaband v Polsku

V pátek 26. dubna 2019 náš školní pěvecký sbor Osma a školní kapela Osmaband dovezli stříbro ze soutěže v Polsko-Czeskich Spotkaniach Amatorskich Grup Artystycznych SAGA ´2019 konané v Bialsko-Biale! Konkurence byla vysoká, v naší vokálně instrumentální kategorii vystupovali i studenti středních škol. Organizátorům se ale naše produkce líbila natolik, že ještě před vyhlášením výsledků přišla nabídka účinkování na závěrečném koncertě, který se uskuteční 1. června. Držte pěsti, ať se vystoupení povede! Gratulujeme k úspěchu a děkujeme všem zpěvákům, hudebníkům a jejich vedoucím za skvělou reprezentaci Osmičky.

Tvoříme vlastní vydavatelství

Ve středu 24. dubna 2019 se v Městské knihovně ve Frýdku-Místku konalo slavnostní vyhodnocení českého kola soutěže Tvoříme vlastní vydavatelství. Malí spisovatelé z naší školy si v kategorii do 12 let vedli skvěle - na nádherném 1. místě Adam Synek a Jan Soldán ze 4.D a na 2. místě Marie Mertová z 6.E. Do mezinárodního kola v Žilině postupují také Jan Vondrouš z 5.D a Ondřej Holík ze 3.E za výtvarné zpracování knihy.
Všem gratulujeme a držíme palce v mezinárodním kole soutěže, které se bude konat v Žilině.

Dopravní soutěž

Tak jako každý rok se i letos konala na Osmičce Dopravní soutěž. Ve středu 17. dubna 2019 vybraní žáci čtvrtých, pátých a šestých tříd nejdříve psali testy, kde uplatili svoje znalosti z oblasti pravidel silničního provozu a zdravovědy. Po testech následovala jízda zručnosti na kole, která je náročná na rychlost a přesnost. V letošním roce se přihlásilo celkem 36 žáků a ti nejlepší se zúčastní městského kola této soutěže. Všem našim cyklistům gratulujeme k výborným výsledkům a postupujícím přejeme hodně štěstí v dalších kolech.

Velikonoce ve 3.C

Ve středu 17. dubna 2019 čekalo třídu 3.C netradiční velikonoční dopoledne. Děti si připomínaly známé zvyky velikonočních svátků a seznamovaly se s těmi, které ještě neznaly. Plněním zadaných úkolů se postupně dozvídaly zajímavosti o historickém pozadí Velikonoc, o tradicích i symbolech. Jako obvykle se skvěle zapojili i rodiče, kteří nakoupili, upekli a nachystali spoustu velikonočních dobrot.

3d den zeme 01 sm

3.D oslavila Den Země

Poslední školní den před velikonočními prázdninami, středu 17. dubna 2019, věnovaly děti ze 3.D naší modré planetě. Ve skupinách diskutovaly o tom, jak je možné naši planetu ochraňovat, naučily se správně třídit odpady. Zhlédly také video o oceánech znečištěných plasty. Po tomto zážitku den nemohly zakončit jinak než vycházkou spojenou s úklidem okolí naší školy. Kéž by děti na ochranu životního prostředí nezapomněly ani v následujících dnech.

 

3d den zeme 02 sm

 

Zápis prvňáčků na Osmičce

V pondělí a v úterý 15. a 16. dubna 2019 přivítala Osmička své budoucí prvňáčky. Většinou dorazili s rodiči, někdy i se sourozenci či prarodiči. Zápis prvňáčků probíhal na naší škole v oba dva dny tradičně netradičně. Tentokrát se všichni ocitli v dětském světě českých pohádek známých z oblíbených Večerníčků. Hned u vchodu děti přivítal sám Večerníček osobně a vyslal je na dobrodružnou cestu. Ta začínala v lese Řáholci, kde Manka s Rumcajsem dohlíželi na to, jak si děti poradí s hodem šiškou. Pak se děti přesunuly k nejznámějším žákům 3.B, k Machovi a Šebestové, kteří s nimi vázali mašličky a odkud si děti mj. odnesly, jak jinak, utržené sluchátko. Cestou potkávaly i Ferdu Mravence, který je fotil. A na dalším stanovišti už na ně čekal opět Večerníček, tentokrát se svou koloběžkou. Potom už děti zamířily do vyzdobených tříd, kde si popovídaly s paní učitelkou, ukázaly, co už znají a umí, a dozvěděly se a podívaly, co se v první třídě naučí. Nakonec čekala všechny vedle malých dárečků i zasloužená odměna v podobě občerstvení v kuchyňce, kde k příjemnému posezení hrála kapela našich žáků a učitelů. Většina dětí se rychle osmělila a s drobnými hudebními nástroji si zahrála a zazpívala s muzikanty nejen pohádkové písničky. A i mnozí dospěláci si u kávy pobrukovali známé melodie. Na tomto posledním stanovišti také děti doskládaly a dolepily svého Večerníčka. A my z Osmičky se už na ně v září těšíme!

Výsledek zápisu do 1. tříd pro školní rok 2019/2020

Zapis plakatek

Upozornění k Zápisu do 1. tříd ve dnech 15. a 16. dubna 2019

Zápisu se nesmí zúčastnit infekčně nemocné dítě (neštovice, příušnice, spála, spalničky, zarděnky, žloutenka …).

V tomto případě se k zápisu dostaví pouze zákonný zástupce dítěte.

Více informací o zápisu

 

Sedmáci a Velikonoce v hodinách Čsp - vaření

Ve druhém dubnovém týdnu nám všem ve škole připomněla blížící se velikonoční svátky sladká vůně linoucí se z žákovské kuchyňky. To v ní postupně kralovali naši sedmáci. Pekli se nejen velikonoční beránci, ale i bábovky, zajíčci a muffiny. A nutno podotknout, že se u sporáků vedlo nejen děvčatům, ale i chlapcům, kteří jsou z velké části zvyklí Velikonoce prožívat spíše z té opačné strany, než je jejich příprava v kuchyni. Všichni se snažili, mnohdy bylo i veselo, sem tam se něco malinko úplně nepovedlo, ale výsledky nakonec stály za to a nic se nikomu nepřipálilo, takže si šikovní pekaři i pekařky nakonec moc pochutnali. A spokojená byl i odbornice na beránky – paní učitelka Beránková.

 

Floristická soutěž

Ve čtvrtek 11. dubna 2019 pořádalo v Národním domě v Místku Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu již tradiční floristickou soutěž. Tentokrát dostali soutěžící za úkol vytvořit vypichovanou misku a navázat kytici s velikonočním motivem. Naše mladé floristky, Tereza Kukielková a Magda Vácová ze 7.E, se sice neumístily se na stupních vítězů, ale zahanbit se určitě nenechaly. A za odměnu si mohly odnést své velmi pěkně naaranžované kytice, kterými doma určitě udělaly velkou radost.

 

bio okres sm

Biologická olympiáda – okresní kolo

Ve středu 10. dubna 2019 se uskutečnilo na ZŠ El. Krásnohorské ve Frýdku Okresní kolo Biologické olympiády. Mladí přírodovědci museli nejprve vypracovat vstupní úkol, dále se potýkali se záludnou „poznávačkou“ rostlin a živočichů, rozsáhlým testem znalostí a praktickým úkolem. Naši žáci se v konkurenci téměř čtyřiceti účastníků neztratili - Alena Volná ze 7.E skončila na 13. místě, Ondra Görög ze 6.C na 16. místě a Prokop Antonín Šlachta ze 6.C na 21. místě. Gratulujeme!

 

matem olymp 678 okres sm

Matematická olympiáda – okresní kolo

V úterý 9. dubna 2019 opět hostila Osmička účastníky okresního kola Matematické olympiády, tentokrát žáky 6., 7. a 8. ročníku.
Mezi úspěšné řešitele se probojovali i naši mladí matematici Magdalena Adamcová, Matěj Kornel, Filip Urban ze 7.D a Jakub Molenda ze 7.E. Jonáš Ortelt ze 7.D získal krásné 3. místo a Jakub Šnajder z 8.E se mezi svými vrstevníky dokonce umístil na 1. příčce! Všem blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci Osmičky.

 Druháci a Václav Čtvrtek

V pátek 5. dubna 2019 završili žáci 2. ročníku své seznamování s osobností a s tvorbou českého spisovatele Václava Čtvrtka, které probíhalo v rámci celoškolního projektu 100 let republiky.
Četli si různé pohádky tohoto autora, malovali obrázky, řešili kvízy i různé pracovní listy.
V tento den si jednotlivé třídy vzájemně představily ta nejznámější Čtvrtkova díla. Děti se blíže seznámily s rodinkou řáholeckého loupežníka Rumcajse, se dvěma skřítky z Pařezové chaloupky Křemílkem a Vochomůrkou a nechyběl ani Motýl Emanuel s Makovou panenkou. A nezapomnělo se ani na ilustrátory Čtvrtkových pohádek. Nakonec druháci změřili své síly v pohádkových kvízech.

8.E ve Světě techniky v Ostravě

Ve čtvrtek 4. dubna 2019 se nejprve se naše třída 8.E vypravila do Velkého světa techniky, a protože máme letos již chemii a baví nás, zúčastnili jsme se výukového programu Pr.V.K.Y. Prostřednictvím různých aktivit a experimentů jsme se naučili lépe orientovat v Periodické soustavě prvků, rozpoznávat jednotlivé skupiny prvků včetně jejich zástupců a také poznávat jejich značky, vlastnosti i použití. V Úžasném světě techniky U6 jsme si prohlédli jedinečnou výstavu zakomponovanou do srdce industriálního objektu v Dolních Vítkovicích. Odhalili jsme tajemství technických vynálezů a prošli se po historii technického pokroku od průmyslové revoluce po současnost. Tato interaktivní výuka byla super!

6.C a 6.E, 7.D a 7.E na filmovém festivalu a ve Světě techniky v Ostravě

Již tradičně se žáci naší školy účastní Filmového festivalu Jeden svět v Ostravě. Festival je zaměřen na lidská práva a z pestré nabídky filmů jsme letos vybrali dokument s názvem #Follow me, který sedmákům i osmákům přiblížil zákulisí sociálních sítí. Šesťáci zhlédli sérii dokumentů vyprávějící o životě dětí jiných kultur a národností, o těžkostech, které musejí překonávat každý den, o jejich obavách i radostech. Potom všichni navštívili Svět techniky, kde bylo pro děti připraveno několik vzdělávacích programů. Vyzkoušeli si výtvarnou techniku linorytu, odhalovali tajemství DNA nebo zkoumali pravděpodobnost při házení kostkou. Na závěr si mohli prohlédnout expozici Světa techniky a vyzkoušet různé exponáty. V úterý 2. dubna 2019 vyrazily do Ostravy třídy 7.D a 7.E, v pondělí 8. dubna 2019 třídy 6.C a 6.E. A protože Svět techniky nabízí spoustu dalších zajímavých programů a aktivit a festival Jeden svět proběhne příští rok zase, určitě se na tyto akce opět vrátíme

7.E a husitství

V dubnových hodinách žáci 7.E pokračují ve svém poznávání středověku, tentokrát se zaměřili na osobnost Jana Husa a následné období husitství. Zopakovali si již známá historická fakta, vyplnili pracovní listy a seznámili se s novými informacemi. Vedle již známé Husovy činnosti učitelské a kazatelské je překvapila jeho práce jazykovědná. Prohlédli si obrazové materiály, např. se díky prezentaci ocitli v Kostnici, v místech, kde Jan Hus pobýval. Zhlédli části filmů, např. si připomněli známou scénu týkající se Jana Husa z filmu Obecná škola. Poslechli si zvukové nahrávky a představovali si situaci, kdy nepřátelé prchali jen při zaslechnutí chorálu Ktož jsú boží bojovníci, aniž by došlo k bitvě. Sledovali tematické referáty svých spolužáků a k nim vyplňovali křížovky, řešili testy on line na internetu. Z kvízu se dozvěděli, kde by podle jejich znalostí bylo jejich místo v husitském vojsku. Zamýšleli se nad významem a hodnotou pravdy tehdy i dnes a snažili se rozpoznat, co husitství přineslo pozitivního a co naopak negativního. Ale největší zájem vyvolala možnost prohlédnout si a potěžkat repliku husitského řemdihu a klasického selského cepu, který se v rukou husitů, po drobných úpravách kováře, stával rovněž nebezpečnou zbraní.

Jsem ráda, že Hus v češtině zrušil spřežky a zavedl háčky, protože bez nich by čeština nebyla tak krásná a jedinečná. Veronika
Chtěla bych mít taky přezdívku Liška ryšavá, jako měl Zikmund. Majda
Překvapilo mě, že v husitském vojsku bojovaly i děti, práčata. Vojta
Líbilo se mi, že jsme si mohli prohlédnout „naživo“ husitské zbraně. Monika
Husitské zbraně byly dost těžké a neumím si představit, že bych s nimi měla bojovat. Magda

Školní basketbalová liga

Školní basketbalová liga je projekt určený pro všechny základní školy a basketbalové kluby z České republiky. Účastnit se mohou chlapci i dívky ve věku 10-11 let bez rozdílu výkonnosti. Cílem této basketbalové ligy je přimět děti ke sportu, aktivnímu trávení volného času a názorně jim ukázat, že sport je to nejlepší pro jejich fyzický i psychický vývoj.

Všech 87 škol, které se do projektu přihlásilo, bylo rozděleno dle lokální příslušnosti do 14 oblastí tak, aby mohly poměřit své síly se školami ze stejné části republiky. Ve středu 3. dubna 2019 se v Ostravě naše družstvo zúčastnilo prvního kola a připsalo si dvě vítězství a jednu prohru.

 

aj dopisovani 01 sm

My penfriend - kamarád na dopisování

Letos jsme ve třídách 5.D a 6.C v hodinách anglického jazyka zahájili spolupráci s žáky ze Základní školy Gorkého v Havířově. Děti si po celý rok pilně anglicky dopisovaly se svými novými havířovskými kamarády a každý dopis vždy potěšil, na obou stranách. Plánujeme i setkání, na které se všichni těší. Konverzovat se budeme snažit samozřejmě hlavně v angličtině.

aj dopisovani 02 sm

 

tech a industrial 01 sm

tech a industrial 03 sm

Soutěž TECH a INDUSTRIAL – talent 2018

Magistrát města Frýdku-Místku vyhlásil letos soutěž TECH a INDUSTRIAL – talent 2018, ve které si účastníci mohli vybrat jednu technickou zajímavost nebo technickou profesi provozovanou na území města Frýdku-Místku a natočit o ní krátké video. Takovou zajímavou technickou památkou jsou například zvony v Bazilice Navštívení Panny Marie, o nichž natáčel Vít Bučko ze 7.E. Soutěže se společně se svou starší sestrou Viktorií, naší bývalou žákyní a nyní již středoškolačkou, zúčastnila i Valérie Ledererová ze 4.C. Ve čtvrtek 28. března 2019 proběhlo na magistrátu slavnostní vyhlášení soutěže. Zde se mohli naši soutěžící potkat s kolegy filmaři z jiných škol i se zástupci magistrátu a nutno dodat, že se mezi staršími „neztratili“. Slavnostní atmosféru i ocenění si užili a my věříme, že se soutěžního klání zúčastní i příští rok.

tech a industrial 02 sm

tech a industrial 04 sm

 

Lyžařský zájezd do Itálie

Na konci března jsme se se školou zúčastnili lyžařského zájezdu do Itálie. Pět dní jsme lyžovali a snowboardovali od rána až do pozdního odpoledne v malebném lyžařském středisku Aprica. Pro většinu z nás to byl první výlet do Alp a stálo to za to! Padesát kilometrů liduprázdných sjezdovek, blankytně modrá obloha, sluníčko, skvělé italské jídlo, příjemný a pohodlný hotel jen pár metrů od stanice lanovky a hlavně, fajn parta. Za všechny zúčastněné děkují za jedinečný zážitek hlavní organizátorce, paní učitelce Janě Windisch Kopecké, lyžaři z 8. a 9.r.

Noc s Andersenem ve 3.E a 4.D

Ve čtvrtek 28. března 2019 nás čekal neobyčejný den, na který se těšila většina dětí ze 3.E a 4.D. Patřil jsem mezi ně i já, protože se chystala „Noc s Andersenem“. Znáte ten pocit, kdy se těšíte na nějakou dobu, kdy se něco stane, něco magického? Ten pocit se jmenuje nedočkavost. A já jsem byl nedočkavý. Myslel jsem na jedinou věc - kdy skončí vyučování a začne program. A konečně to přišlo… Ve 12.00h jsme šli na oběd a pak jsme vyrazili do místecké knihovny. Čekalo nás tam moc pěkné vyprávění o Hansi Christianu Andersenovi, slavném dánském pohádkáři. Některé jeho pohádky byly smutné, jiné šťastné i napínavé. Asi nejsmutnější jeho pohádkou je Malá mořská víla. Dost vtipná pohádka se jmenuje Císařovy nové šaty. Celý pobyt v Modrém salónku knihovny byl doprovázen zábavnými úkoly. Ve škole jsme pak společně soutěžili, řešili zábavné kvízy, hádanky. Všechny jsme si vytvořili sami na téma - H. Ch. Andersen. Bylo to moc zajímavé a taky si myslím, že se každý z nás naučil i něco nového. Když jsme skončili, přišli k nám vzácní hosté. Nejprve Sněhová královna a za chvíli i sám Andersen. Ten nám vyprávěl o sobě, o své rodině, o pohádkách, které napsal. Zaujalo mě, že když byl malý, vyráběl si sám loutkové divadlo. Dozvěděli jsme se i o tom, že chvíli pracoval ve výrobně tabáku, ale brzy ho propustili, protože spolupracovníky spíš bavil svými kousky a loutkovým divadlem, než že by jim pomáhal. Po večeři jsme se chvíli dívali na pohádku a říkali jsme si: „To už jdeme spát? Vždyť je teprve 20.00h?“ A smutně jsme uléhali do spacáků. Najednou se ve dveřích objevila paní učitelka a zavolala: „Děti, nazujte si boty a oblékněte si mikiny. V Literově vás čeká překvapení!“ Radostně jsme vyskákali ze spacáků: „Stezka odvahy!!!“ Nejdříve vyrazili ti, kteří chtěli jít úplně sami. Přišla řada i na mě. Vyšel jsem, ve škole byla tma a temno. Najednou kolem mě proletěl duch… Bylo to dost strašidelné, a tak jsem zapištěl. Podle záře svíček jsme prošli skoro celou školu. Bylo to super. Ale pak už jsme šli opravdu spát.

Moc jsme si program užili. Tímto chceme poděkovat paním knihovnicím Ivetě Bebkové a Barboře Fialové a našim paním učitelkám Ivetě Kaňové a Janě Volné.

Tonda, Honza, Markéta ze 4.D 

velka vytvarna soutez sm

Velká výtvarná soutěž

Ve středu 27. března 2019 se konalo v knihkupectví Kapitola vyhlášení výsledků 4. ročníku Velké výtvarné soutěže na téma List z atlasu, kterou vyhlásila Městská knihovna ve Frýdku –Místku. Letos se zúčastnilo 145 dětí. V hodinách výtvarné výchovy jsme ve třídě 7.E malovali fantastické zvíře. A naši podivuhodní tvorové se v konkurenci neztratili. Ve 2. kategorii (do 15 let) získaly 1. místo Veronika Stachová (tvor Svintor) a Kristýna Kolibová (tvor Diane-Adrapus), 2. místo pak obsadili Valérie Matulová (tvor Ruka-Taki) a Tomáš Foldyna (tvor Poušťocerafa) a čestné uznání obdržel Daniel Hejděnec (tvor Kišišík metodový). Oceněná díla jsou vystavena do poloviny dubna v knihkupectví Kapitola. Všem gratulujeme!

 

Loutnička - Koncert vítězů

Soutěž ve zpěvu lidové písně Loutnička, kterou pravidelně pořádá naše škola, vyvrcholila v úterý 26. března 2019 Koncertem vítězů. Celkem 21 zpěváků a zpěvaček, vítězů 4 obvodních kol, si zazpívalo s Cimbálovou muzikou Osmičky v překrásných prostorách Rytířského sálu frýdeckého zámku. Celým programem provázely moderátorky Vendula Hillová a Jana Pospíšilová ze třídy 9. B. Mezi jednotlivými kategoriemi vystoupily děti z Mateřské školy Anenská, pracoviště J. Trnky, s hudebním pásmem, Anetka Soldánová z 2. C přednesla báseň a ve třetím vstupu zapívala Jana Pospíšilová, čerstvá vítězka pěvecké soutěže ve zpěvu frankofonních písní. Nejúspěšnější školou letošního ročníku Loutničky byla se 7 zástupci ZŠ Kozlovice. Hudební večer měl skvělou atmosféru. Všem dětem se vystoupení podařilo a byly odměněny vřelým potleskem. Úspěch zaznamenaly i všechny vstupy mezi jednotlivými kategoriemi. Koncertem vítězů jsme se rozloučili s Loutničkou 2019 a těšíme se na Loutničku 2020.
Děkujeme partnerům akce, Muzeu Beskyd, které propůjčilo sál a přilehlé prostory, a Statutárnímu městu Frýdek–Místek za poskytnutí finanční dotace, díky níž bylo možné tuto krásnou soutěžní přehlídku a Koncert vítězů uspořádat.

Pozvanka Loutnicka Koncert

  

Astroolympiada kraj sm

Astronomická olympiáda – krajské kolo

V pondělí 25. března 2019 se na Osmičce uskutečnilo krajské kolo 16. ročníku Astronomické olympiády. Našimi úspěšnými řešiteli se stali v kategorii EF Robin Gřunděl z 9.C a v kategorii GH Valérie Matulová a Klára Řeháková ze 7.E. Gratulujeme a moc držíme palce do celostátního kola!

 

 

Loutnička - Koncert vítězů

Soutěž ve zpěvu frankofonních písní

V pátek 22. března 2019 jsme se jako každým rokem zúčastnili soutěže v interpretaci frankofonních písní v Ostravě. Hned ze startu jsme se naladili snídaní ve francouzské restauraci Au pere tranquille a poté jsme se přesunuli do klubu Parník, kde se konala samotná soutěž. V kategorii do 15 let nás reprezentovala Anička Palicová z 6.C a Jana Pospíšilová z 9.B. Nálada byla skvělá, ale konkurence veliká. Jana však zabojovala a se svou písní Sous le ciel de Paris, kterou v originále zpívá Edith Piaf a převzala ji i ZAZ, získala prvenství a postupuje do mezistátního kola! Gratulujeme a přejeme v dalším kole - Beaucoup de chance!

Pancake Day - Palačinkový den

K výuce angličtiny patří i poznávání kultury, svátků a tradic anglicky mluvících zemí. Tradici pečení palačinek, která souvisí s postní dobou a Velikonocemi, jsme si opět vyzkoušeli v hodině angličtiny netradičně, a to na vlastní kůži. Na Osmičce se letos, 21. března 2019, konal již druhý ročník a setkal se s velkým zájmem dětí všech ročníků, jak si můžete prohlédnout na fotkách.

nahravani zpevnicku sm  Natáčení zpěvníčků

V úterý 19. března 2019 zavítali vybraní žáci ze 3. a 4. tříd do frýdeckého nahrávacího Studia ASI Michala Smolana, kde zahájili natáčení již sedmé řady zpěvníčků s písničkami pro děti autorky Jaroslavy Horáčkové. Naši malí zpěváčci nazpívali sborové části a v dalších dnech je čekají party sólové. Držíme pěsti, ať se jim nahrávání daří!

 

prijimacky 6 trida 19

VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ DO 6. ROČNÍKU TŘÍDY S ROZŠÍŘENOU VÝUKOU IKT pro školní rok 2019/2020

VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ DO 6. ROČNÍKU TŘÍDY S ROZŠÍŘENOU VÝUKOU JAYZKŮ pro školní rok 2019/2020

basket starsi sm  

Basketbal starších žáků – okresní kolo

V pátek 15. března 2019 se na Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku konalo okresní kolo v basketbalu. Družstvo našich starších žáků ve složení Veron Bendinha, Martin Blahuta, Tomáš Pindur, Petr Ševčík a Jakub Šnajder z 8.E a Dominik Berski a Václav Tvardek z 9.C i přes nižší početní obsazení uspělo a skvělou střelbou, dobrou obranou a týmovou spoluprací vybojovalo v kategorii 8. a 9. tříd krásné 2. místo! Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

 5.A a 5.D v Legiovlaku

V pátek 15. března 2019 vyrazily třídy 5.A a 5.D vlakem do Frýdlantu nad Ostravicí. Tady na ně čekala prohlídka Legiovlaku, tedy autentické repliky 10 vagónů československých legionářů z období 1. světové války.
Každý vagón byl zaměřen na něco jiného, např. poštovní, krejčovský, velitelský, lékařský, vagón s kulometem. Děti nejvíc zaujal vagón „těpluška“, kulomet „čau čau“, kulomet „štěkačka“. Děti si celý vlak mohly projít dvakrát a na konci dostaly pracovní list. Všem se výstava moc líbila.

1.B, 9.B, Zdeněk Miler a jeho pohádky

Ve čtvrtek 14. března 2019 strávily děti z 1.B hravé dopoledne s kamarády z 9.B. , v rámci projektu 100 let republiky. Deváťáci malošům přiblížili život a tvorbu Zdeňka Milera. Po zhlédnutí animované pohádky Cvrček a housličky si společně povídali o houslích, z čeho se skládají, z čeho a kde se vyrábí. Také si poslechli krátkou skladbu houslistky. Ta dětem vyprávěla, co ji ke hře na housle přivedlo, jak si housle pořídila, jak často doma cvičí a kde všude na housle hraje.

Loutnička 2019

Ve dnech 12. až 14. března 2019 se Osmičkou rozezněla lidová písnička. Již tradičně se zde konala soutěž ve zpěvu lidové písně - Loutnička. Děti od předškoláků po deváťáky soutěžily celkem ve čtyřech věkových kategoriích a ti nejlepší budou zpívat 26. března 2019 od 17hodin na Koncertě vítězů v Rytířském sále frýdeckého zámku. Nejúspěšnější školou se stala v letošním ročníku Loutničky ZŠ Kozlovice, která vyšle na Koncert vítězů 7 zástupců. Za naši školu postoupila Ema Beránková ze třídy 3.B. Všem soutěžícím děkujeme, vítězům blahopřejeme, Emičce držíme palce a těšíme se na Koncert vítězů 2019 a na Loutničku 2020.

 

Povídám, povídám …

Ve středu 13. března 2019 se na naší škole uskutečnilo školní kolo oblíbené soutěže v mluveném projevu Povídám, povídám. Ve dvou kategoriích soutěžilo více než 50 žáků, kteří se svým připraveným projevem uspěli v třídních kolech. Porota musela ocenit pestrý výběr témat i velmi dobrou úroveň jednotlivých projevů. Druhá část klání, kdy si soutěžící losují téma a povídají o něm prakticky bez přípravy, byla tradičně velmi vtipná a všechny zaujala a pobavila. Porota se usnesla, že letos stupně vítězů získají v kategorii 6. a 7. tříd Magdalena Kudrnová s Veronikou Stachovou (7.E), Vít Bučko (7.E) a Sabina Erlebachová (6.A). V kategorii 8. a 9. tříd byli oceněni Vincent Duroška (9.E), Vendula Pavelcová (8.E) a Matyáš Kohut (9.E). Těšíme se na příští rok!

1.C, 9.E, Zdeněk Miler a jeho pohádky

Páteční den 8. březen 2019 jsme v 1.C zahájili bez učebnic. V rámci projektu 100 let republiky jsme si povídali o českém výtvarníkovi a spisovateli Zdeňku Milerovi. Naši kamarádi z 9.E nám o něm sdělili spoustu zajímavých informací. Poté jsme celý den strávili plněním úkolů v pěti pracovních centrech. Práce byla v každém z nich zaměřená jiným směrem. Někde jsme „ špendlíkovali“ pohádkové postavy, někde zatloukali hřebíky a vytvářeli tak slova, jinde počítali, až se z nás kouřilo. Nejobtížnějším úkolem nakonec bylo složit ze slov věty podle zadaných obrázků. Úlohy jsme plnili s nadšením a s velkým nasazením. Moc se nám tento den líbil a už teď se moc těšíme na další „Den bez učebnic“.

 

Osmáci v divadle

V pátek 8. března 2019 čekala žáky 8. ročníku tradiční návštěva divadelního představení. Tentokrát se mohli těšit na drama Lakomec známého francouzského klasicistního autora Moliéra, zpracované Divadlem Radka Brzobohatého z Prahy a realizované v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Sledovali se zájmem tragikomický příběh člověka, který pro svou lásku k penězům a majetku byl ochotný obětovat vše, včetně vztahu se svými dětmi. Pochopili, proč se říká – Je lakomý jako Harpagon. Nakonec ocenili herecké výkony dlouhotrvajícím potleskem. A zcela na místě je pro většinu osmáků velká pochvala nejen za pěkné slavnostní oblečení, ale i za příjemné společenské chování.

Florbal – přátelský turnaj

Ve čtvrtek 7. března 2019 se starší žákyně a žáci zúčastnili přátelského florbalového turnaje na ZŠ a MŠ Naděje. Kromě domácích přijela i družstva z Karviné a Třince. Náš první tým tvořili Kryštof Komjathy a Dominik Martin (8.A), Daniel Zuzčák (8.C), Eliška Drlíková (8.E), Jáchym Kuchař (9.A) a brankářka Monika Koudelová (9.E). Druhý tým hrál ve složení Bibi Rychecká a Jonáš Velička (9.A), Tereza Illéšová, David Berek, Matěj Gladiš, Matyáš Klega a brankář Tomáš Pěchuvka (9.E). Jako trenér pro oba týmy působil tentokrát Martin Stanošek (9.E). Nakonec všichni naši borci stáli na pomyslných stupních vítězů, první tým získal bronz a druhý tým dokonce zlato. Jáchym byl vyhodnocen jako nejlepší střelec a Monika obdržela cenu pro nejlepšího brankáře. Všem účastníkům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

 

Shakespeare sm  

 Divadlo 9.ABC a 7.E

V úterý 5. března 2019 se žáci tříd 9.A, 9.B, 9.C a 7.E zúčastnili divadelního představení VEČER TŘÍKRÁLOVÝ aneb cokoli chcete od Williama Shakespeara v Těšínském divadle. Večer tříkrálový je nepochybně jednou z nejkrásnějších Shakespearových komedií lásky, kterým se často říká komedie sváteční či karnevalová. Žáci si toto představení velmi užili, líbilo se jim a vraceli se zpět do školy spokojeni.

 

4.D putuje středověkem

Ve vlastivědě od února probíráme středověk. Je to zajímavé období lidských dějin. Čas velkého rozvoje a důležitých událostí, například zvolení Karla IV. českým králem, který v našich zemích dokázal velké věci, nebo upálení Jana Husa.

Středověk nás provází i ve výtvarné výchově. Vyráběli jsme svatováclavské koruny, vitrážová okna s lomeným obloukem, Husova kázání psaná gotickým písmem. Nádherné práce, to vám řeknu. Adam

Asi nejvíce mě bavilo psát na pergamen husím brkem namáčeným ve středověkém inkoustu. Na jeho výrobu jsme potřebovali duběnky, vodu, měděný drátek, trochu alkoholu. Psali jsme gotickým písmem slova Jana Husa: „Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, braň pravdu až do smrti.“
Zpočátku mi psaní moc nešlo, ale za chvíli jsem měl pocit, že mi pero samo klouže po papíře. Andrej

Líbila se mi výroba gotického okna. Nejdříve jsme si vystřihli a natřeli temperovými barvami rám. Potom jsme barevnou tuší malovali na průhledný papír, který vypadal jako opravdové sklo. Když jsme hotové práce pověsili na okna ve třídě, vše se nám tady rozzářilo různými barvami. Adélka

 

 

dod 2019

Karneval 2019

 

 

zo okres sm

Zeměpisná olympiáda - okresní kolo

V pondělí 25. února 2019 úspěšně reprezentoval Osmičku v okresním kole Zeměpisné olympiády Matyáš Kohut z 9.E. Získal v silné konkurenci velmi pěkné 3. místo. Matyášovi se letos daří a opakovaně boduje v soutěžích napříč různými obory. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci.