Základní škola Frýdek-Místek, Československé armády 570

9.A s 1.B ve virtuální anglické ZOO

Ve čtvrtek 30. ledna 2020 jsme se společně s dětmi z 1.B vydali do virtuální ZOO na hodinu anglického jazyka. Vyrobili jsme loutky zvířat s anglickými názvy a ty jsme se pak naše malé kamarády snažili naučit. Nová slovíčka jsme pak využili ve veselé písničce „We live in the ZOO“. Byla to legrace a už teď se všichni těšíme na další společné zážitky s našimi prvňáčky.
                                                                                                                          žáci 9.A

Mistrovství ČR v pexesu

Na mrazivé sobotní dopoledne 25. ledna 2020 si zaměstnanci Střediska volného času Klíč ve Frýdku-Místku připravili pro všechny milovníky pexesa turnaj v této oblíbené volnočasové aktivitě.
Mistrovství České republiky se zúčastnili i žáci Osmičky, kteří vzešli z kola školního, v němž se utkali vítězové třídních kol.
V první kategorii ročníků 2010 – 2014 si svou paměť a postřeh tříbilo celkem 32 soutěžících, z toho 6 našich, a to Ondřej Chamrád ze 4.A, Alexandr Kupka ze 2.B, Ondřej Legerský ze 3.C, Andrea Maštalířová ze 4.A, Tereza Svobodová ze 4.B a Tomáš Sýkora ze 3.B. Všichni v těžké konkurenci bojovali o to nejlepší umístění. Na stupeň vítězů nakonec dosáhli dva žáci Osmičky. Vícemistrem republiky se stala Andrea a Ondřej Ch. skončil hned za ní na úžasném 3. místě. Oba dva si odnesli diplom a krásné věcné dary od sponzorů akce.
Ve druhé kategorii, pro ročníky 2002 – 2009, zápasilo o titul mistra 22 nadšenců, z toho 4 naši – Jakub Holásek ze 6.E, Barbora Kačmaříková ze 4.E, Tomáš Kalus z 8.E a Štěpán Morys z 9.E. Nejlepší výsledek zaznamenala Barbora, která skončila na pěkném 13. místě, Štěpán obsadil 15. pozici, Jakub byl o jeden stupeň níž a Tomáš se umístil 19.
Pro všechny účastníky platila stejná pravidla, soupeřili mezi sebou u stolů o třech až čtyřech hráčích a každý účastník absolvoval dohromady šest soutěžních kol. Vítězové jednotlivých kol získali 5 bodů, druzí 3 body, třetí 2 body a poslední 1 bod. Vítězem se stal hráč, který měl na svém kontě po šesti kolech bodů nejvíce. Pexesa měla různou tematiku, hráči museli hledat stejné páry kartiček automobilů, státních vlajek či ryb.

Sedmáci na „lyžáku“

V týdnu od 20. do 24. ledna 2020 proběhl již tradičně na Bílé lyžařský výcvik všech zájemců ze 7. ročníku. A jak byli naši lyžaři a snowboardisté spokojeni?

4.A a husité

V lednu 2020 jsme si v dějepisné části předmětu Člověk a jeho svět vyprávěli o husitech. Hodně nás to zajímalo. Všichni jsme si vyrobili dobové zbraně, nejčastěji řemdih, a někteří i husitské oblečení. Zjistili a zapsali jsme si několik zajímavostí. Já jsem vyrobil palcát i řemdih a babička mi ušila husitskou halenu. Předvedli jsme se i v ostatních třídách.          Ondra Ch.

Deváťáci v Těšínském divadle

V pátek 24. ledna 2019 se deváťáci rozloučili se sérií divadelních představení na základní škole opravdu stylově, a to návštěvou předpremiéry klasické detektivky Vražda v Orient Expresu od známé anglické autorky Agathy Christie, tentokrát ve zpracování souboru České scény Těšínského divadla. Z divadelního balkonu měli jako na dlani výborné herecké výkony, pestré kostýmy a zajímavé kulisy. Se slavným belgickým detektivem Herculem Poirotem sledovali a řešili pro mnohé z nich neznámý příběh s překvapivou zápletkou a nečekaným rozuzlením.

aj skolni kolo 01 sm

Zlatí šachisté na Osmičce

Ve středu 15. ledna 2020 se konalo v Krnově krajské kolo přeboru školních družstev v šachu. Naše „áčko“ ve složení Terka Horková ze 4.E, Tonda Zemek z 5.B, Ondra Šigut z 5.C a Jarda Osina z 5.D s přehledem zvítězilo, a tak budeme držet palce, aby se jim stejně dařilo i na republikové úrovni. Gratulujeme!
http://www.chessfm.cz/content/kp-%C5%A1kol-v-%C5%A1achu-1-5-t%C5%99%C3%ADda-v%C3%ADt%C4%9Bz%C3%AD-8-z%C5%A1-0

 

Družina u řeky

Ve středu 15. ledna 2020 jsme se vydali s dětmi z družiny na vycházku k řece Ostravici, kde jsme pozorovali divoké kachny. Doma jsme si pro ně připravili pár pamlsků „na přilepšenou“, a tak nám kačeny s drobnými modrými pírky na křídlech i kačeři se zelenými hlavičkami připlavali až na dosah ruky. Mohli jsme si je opravdu dobře zblízka prohlédnout. Moc se nám všem vycházka líbila a hlavně naši kamarádi z ptačí říše.

Zábavné sportovní odpoledne ve školní družině

Ve zdravém těle zdravý duch – toto heslo platí i pro děti z naší školní družiny. V úterý 14. ledna 2020 se v prostorách tělocvičny konalo odpoledne plné pohybu, her, soutěží a zábavy. Děti rozdělené do týmů mezi sebou soutěžily v nejrůznějších aktivitách a správná sportovní atmosféra byla všudypřítomná. Spojení sportu a her se moc líbilo a všichni doufají, že si podobnou akci brzo zopakují.

aj skolni kolo 01 sm

Florbal - starší dívky - okres

Ve čtvrtek 9. ledna 2020 bojovaly naše starší dívky v okresním kole v Brušperku. Konkurence byla daleko větší než v kole předchozím, ale přesto děvčata uhrála krásné 2. místo. Děkujeme za výbornou reprezentaci školy.

 

 

 

uvod obrazek uvod obrazek uvod obrazek 

Vystoupení sborů Osminka a Osma

V adventním a vánočním čase měli již tradičně naši žáci, učitelé, rodiče i veřejnost několikrát možnost zaposlouchat se do písní, které si pro ně se svými sbormistryněmi připravily děti obou našich sborů, Osminka a Osma.
V pátek 29. listopadu 2019 svým vystoupením v hale školy naši sboroví zpěváci zahájili nejen Vánoční jarmark a přispěly tak k jeho příjemné atmosféře, ale začátek adventu na Osmičce vůbec.
V pondělí 16. prosince 2019 se v rámci adventního městečka ve Frýdku-Místku mohli zaposlouchat do zpěvu našich sborů všichni fanoušci, ale i návštěvníci vánočních trhů či náhodní kolemjdoucí na místeckém náměstí.
Ve středu 18. prosince 2019 se koledy a vánoční písně v podání obou sborů linuly naší školní jídelnou v odpoledním koncertním programu nazvaném Vánoční zpívání.
A vánoční čas zakončil v pátek 27. prosince 2019 pěvecký sbor Osma vystoupením pro širokou veřejnost na tradiční výstavě betlémů opět ve školní jídelně Osmičky.

Vánoční skotačení 2. stupně

V pátek 20. prosince 2019 se uskutečnila tradiční sportovní zábavná akce s názvem Vánoční skotačení, tentokrát pro 2. stupeň. Sportovního zápolení se zúčastnili zástupci všech druhostupňových tříd. Soutěžící si, za bouřlivé podpory svých spolužáků a třídních učitelů, poměřili síly v netradičních disciplínách, např. skákali v senážním pytli, házeli raketovým oštěpem, zdolávali speciální překážkovou dráhu. I letos se všichni dostatečně vydováděli a byli odměněni diplomem a sladkou maličkostí. A potom už strávili poslední letošní školní předvánoční chvíle programem v třídnických hodinách.

Školní družina v adventních dílnách

Stalo se již velmi milou tradicí, že si děti ze školní družiny ještě více zpříjemňují předvánoční čas v dílnách SVČ Klíč. V průběhu adventu navštívilo vánoční dílny všech sedm oddělení školní družiny. Paní lektorky si i letos pro děti připravily výrobu krásných vánočních dekorací, přáníček a dárečků.

4.A a příprava na Vánoce

V pátek 20. prosince 2019, poslední školní den před vánočními prázdninami, jsme si ve třídě udělali tu pravou sváteční pohodu. Nejdříve přišel pan Kozelský a zajímavě nám vyprávěl o tradici Vánoc. Pak jsme si připravili tombolu s dárky, naše spolužačka nám zahrála na ukulele a paní učitelka s paní asistentkou uvařily čaj. My jsme připravili domácí cukroví, abychom vyzkoušeli i jiné druhy od svých spolužáků. A pak už jsme si losovali dárky.                                                                                          žáci 4.A

Vánoční den v 7.E

V pátek 20. prosince 2019 jsme strávili školní dopoledne předvánočně. Sešli jsme se ve třídě v zeleném oblečení tříd E připraveni na Vánoční skotačení. Členové našeho týmu se těšili na soutěžení a my ostatní si chystali hlasivky k fandění. A povedlo se, získali jsme 1. místo! Potom jsme ve třídě pomohli Ježíškovi s nadílkou pod vánoční stromeček. Byli jsme zvědaví, jak jsme si všichni poradili s vylosovanými podmínkami pro každý dáreček. A nezklamali jsme, samé super nápady, které zaujaly a ještě nás rozesmály. Nakonec ještě proběhl malý třídní turnaj v pexesu a pak už hurá domů na ty pravé Vánoce!                  žáci 7.E

aj skolni kolo 01 sm

1.A a 9.E

V listopadu se naše třída 9.E zúčastnila předání Slabikářů prvňáčkům. Pro děti jsme připravili předčítání pohádky, s pomocí které hledali ztracené Slabikáře. Celý den byl protkaný hrami a nakonec samotným slavnostním předáním Slabikářů. Všechny děti si to moc užily a s novou vervou se vrhly na učení.
V pátek 20. prosince 2019, poslední školní den v tomto roce jsme prvňáčky navštívili a popřáli jim krásné svátky, společně si zazpívali koledy a předali malé vánoční ozdoby.
                                     Lucie Gavlová z 9.E

 

 

aj skolni kolo 01 sm

Olympiáda z německého jazyka - školní kolo

Školní kolo Olympiády z německého jazyka se konalo v předvánočním čase ve čtvrtek 19. prosince 2019. Žáci osmého a devátého ročníku si mohli porovnat své dovednosti v poslechu a konverzaci na vylosované téma. Mluvilo se o rodině, přátelích, koníčcích, oblíbeném jídle, čili o věcech dětem blízkých a příjemných. V tomto duchu se neslo celé dopolední soutěžení. Stupně vítězů nakonec obsadily Radka Osinová ze 7.C v mladší kategorii a Nela Tomisová z 9.C ve starší kategorii. Na dalších příčkách se umístili ze 7.C Alexandra Sovová a Prokop Antonín Šlachta v mladší kategorii a Ivana Dohnalová z 8.E a Natálie Samiecová z 8.B v kategorii starší. Všem účastníkům srdečně gratulujeme a přejeme stále stejnou chuť a nasazení do dalšího soutěžení.

 


Dívky z 9.AE a netradiční hodina Tv

Ve čtvrtek 19. prosince 2019 byla děvčata 9.A a 9.E v rámci tělocviku v Jump centru. Máme z toho krásný zážitek a hlavně to bylo další oživení našeho „tělocviku“ poté, co jsme v říjnu protahovaly svá těla na workoutovém hřišti na Olešné. Všechny doufáme, že se můžeme těšit na další podobné akce.
                                                                                                                          Lucie Gavlová z 9.E

Konverzační soutěž v jazyce anglickém – školní kolo

Ve středu 18. prosince 2019 se na Osmičce uskutečnilo školní kolo konverzační soutěže v jazyce anglickém. V kategorii 6. a 7. tříd a v kategorii 8. a 9. tříd soutěžilo celkem 42 žáků. V kategorii I A získal 1. místo Vojtěch Schenk, 2. místo Lucie Rajnohová, oba ze 7.C, a 3. místo Terezie Jalůvková z 6.C a Natali Koreňová ze 7.C. V kategorii II A se absolutním vítězem stala Kristýna Kolibová z 8.E, na 2. příčce se umístila Daniela Špurková a na 3. příčce Vojtěch Macháček, oba z 8.A. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou přípravu a vítězům přejeme šťastnou ruku při výběru témat a pevné nervy v kole okresním.

2.B předvánoční

Většina z nás se určitě těší na Vánoce. V naší třídě jsme si o vánočních svátcích povídali od poloviny prosince. Paní učitelka si všimla, že jsme v hodinách nepozorní a myslíme na ty pro nás nejkrásnější svátky v roce. Čekání na vánoční prázdniny jsme si zpestřili ve středu 18. prosince 2019 pečením cukroví. To se nám opravdu povedlo a u pátečního posezení u stromečku jsme společně ochutnali. 
                                                                                                                           žáci 2.B

Družina ve výrobně svíček UNIPAR

V úterý 17. prosince 2019 se děti ze školní družiny vypravily do výrobny svíček UNIPAR v Rožnově pod Radhoštěm. Seznámily se s celým procesem výroby svíček, od lisování až po jejich zdobení a přípravu k expedici. Paní lektorka jim vysvětlila technologii firmy, používání základních surovin, proces výroby, barvení i přidávání vonných složek. Děti si po velmi zajímavém výkladu mohly samy v připravených barvících lázních nabarvit dvě svíčky a zabalit je třeba jako dárek pod stromeček pro své blízké. Určitě se tyto krásné svíčky stanou součástí vánočně vyzdobených domácností našich žáků a jejich rodin.

Šachy – okresní přebor

V úterý 17. prosince 2019 se na SVČ Klíč konalo okresní kolo přeboru školních družstev v šachu. Osmička vyslala do soutěže 2 družstva z 1. stupně, tým A ve složení Terka Horková ze 4.E, Tonda Zemek z 5.B, Ondra Šigut z 5.C a Jarda Osina z 5.D a tým B ve složení Lucinka Lacková z 2.B, Janička Friedlová ze 4.D, Lidka Lacková ze 4.B a Filip Šopek z 5.C. 2. stupeň reprezentovali Honza Ptáčník a Vašek Kotásek ze 7.E, Tom Kalus a Kryštof Kocur z 8.E. Všichni strávili u královské hry příjemné dopoledne a skvělý postup do krajského kola si vybojoval prvostupňový tým A. Gratulujeme, děkujeme za reprezentaci školy a držíme palce v kraji!
http://www.chessfm.cz/content/okresn%C3%AD-p%C5%99ebor-%C5%A1kol-dru%C5%BEstev-1-5-t%C5%99%C3%ADda-z%C5%A1-v%C3%ADt%C4%9Bzem-8-z%C5%A1-2

Mladí záchranáři

V úterý 17. prosince 2019 se Sára Mališová s Emmou Silvii Jalcsovou z 9.A a Daniela Adamčíková, Adéla Tkáčová a Štěpán Morys z 9.E zúčastnili soutěže Mladý záchranář na „Šestce“. Podporou našich účastníků byla třída 9.E. Žáci soutěžili ve dvojicích a plnili různé vylosované úkoly. Řešili rozmanité situace, které se mohou běžně stát, např. Co budeš dělat když … najdeš na nádraží někoho v bezvědomí ... má někdo hypoglykémii ... Jak provedeš KPR … Součástí soutěže byl také test. Naši mladí záchranáři vše zvládli a Sára a Emma získaly krásné 3. místo. Všichni si odnesli malé dárky.
Pro všechny to byla velká zkušenost, a pokud se něco nepovedlo, nevadí, vždyť pořád platí - těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Celostátní přehlídka dětských recitátorů 2. stupně – školní kolo

Pátek 13. prosince 2019 byl na Osmičce věnován recitaci. Již tradičně se v Literově sešli vítězové třídních kol, aby předvedli své umění v přednesu poetických a prozaických textů. Účast byla i letos hojná, ve dvou kategoriích, 6. – 7. a 8. – 9. ročník, soutěžilo celkem 56 recitátorů. Na výběru textů si žáci dali záležet, jejich rozmanitost potěšila porotu. Úroveň přednesu byla opět vysoká, takže pro porotu nebylo snadné vybrat z každé kategorie 3 nejlepší recitátory. V únoru nás tedy budou reprezentovat v obvodním kole Zuzana Jurenková ze 7.C, Sára Matysová ze 7.E, Jan Palarčík ze 7.B v kategorii 6. – 7. ročníku a Magdaléna Kudrnová z 8.E, Ivana Dohnalová z 8.E, Veronika Fišerová z 9.A v kategorii 8. – 9. ročníku. Držíme jim palce!

aj skolni kolo 01 sm

Florbal - starší dívky - okrsek

Ve čtvrtek 12. prosince 2019 se utkaly naše starší florbalistky o postup do okresního kola. Povedlo se, a to dokonce z 1. místa! Ostatní školy naše děvčata válcovala obrovským náskokem a zásluhu na tom měla především skvělá Anička Včelná z 8.E.

 

 

Děti z MŠ na Osmičce

Ve čtvrtek 12. prosince 2019 se na Osmičce uskutečnila každoroční společná akce dětí z Osmičky a dětí z MŠ Anenská a z MŠ Jiřího Trnky. Učitelé a žáci připravili ve škole různá zajímavá stanoviště. Děti si tak vyrobily papírový stromeček, zazpívaly vánoční koledy, zacvičily si a také zhlédly dramatizaci pohádky. Jak paní učitelky, tak i děti odcházely nadšené se spoustou nových zážitků.

4.A v Dolních Vítkovicích

V pondělí 9. prosince 2019 navštívila naše třída 4.A areál Dolních Vítkovic. Utvořili jsme dvě skupiny, abychom se mohli všichni prostřídat ve dvou připravených programech. V jednom jsme v dílnách vyráběli xylofony ze dřeva. Používali jsme kladívka i vrtačku a hřebíčky. Na paličky jsme potřebovali špejle a dřevěný korálek. Náplní dalšího programu byla prohlídka exponátů. Hodně jsme se toho dozvěděli i naučili. Bylo to velmi zajímavé.
                                                                                                                            Robert L. ze 4.A

Zazeleňme školu – Daruj rostlinu

V pondělí 9. prosince 2019 jsme v rámci oslav výročí Osmičky zahájili projekt Zazeleňme školu. Na chodbách jste mohli potkat zvláštní trojici, malou a velkou květinářku a jejich opravdu vzrostlou a hezkou rostlinku. Tito přestrojení žáci postupně procházeli všemi třídami, v pondělí prvostupňovými a ve středu druhostupňovými, a veselou scénkou seznamovali malé i velké spolužáky s první částí tohoto projektu, tedy s možností darovat škole rostliny k výzdobě chodeb a místností.

Mikuláš ve školce

Svatý Mikuláš se svou družinou andělů a čertů by neměl minout žádné malé dítě, hodné i to, které třeba trošičku zlobilo. Žáci 8.E se ve čtvrtek a v pátek 5. a 6. prosince 2019 přestrojili za překrásné anděly, roztomilé čertíky i vznešené Mikuláše a vydali se do školky, aby dětem rozdali připravené nadílky. A ukázalo se, že čerti ještě pořád platí za hrozbu. Jejich příchod někdy spustil i slzičky. Naštěstí hodný Mikuláš a andělé dokázali čerty zkrotit, a tak si mohli poslechnout krásné říkanky a písničky, které si pro ně děti připravily. A že bylo co poslouchat! Osmáci si vyzkoušeli, jaké to je dělat dětem radost, a už se těší na příští rok.

planetarium 5c 01 sm

2.A, 5.A a pohádka

V rámci mezitřídní spolupráce si žáci 5.A v hodinách českého jazyka připravili na 5. prosince 2019 pro své kamarády z 2.A dramatizaci veselé pohádky Boudo, budko. Divadlo nejprve sehráli sami, následně se k nim druháčci přidali a své herecké nadání si vyzkoušeli všichni. Obě třídy si hru velmi užily a už se těší na další společné akce a projekty.

planetarium 5c 02 sm

Novinky z výuky informatiky

Žijeme v době technologií, které se velmi rychle vyvíjejí. My na Osmičce děláme všechno pro to, abychom žáky připravovali na život v době „technologické“. Škola v posledních třech letech prošla výraznou modernizací informačního systému. Jednou z oblastí, které se to dotklo, je výuka Ikt. Využíváme postupně nové možnosti, které nám nabízí nejnovější operační systém a obnovená programová nabídka. Naše mladé informatiky velmi zaujalo modelování ve 3D prostředí. Například žáci 8.E vytvářejí 3D model školy, žáci 7.E pracují na návrhu židle či křesla a i žáci 6.E se učí vytvářet modely učeben a budov.
                                                                                                                             Za vyučující Ikt Michal Milata

Mikuláš s házenkáři

Extraligoví házenkáři týmu Pepino SKP Frýdek-Místek tradičně přicházejí v den svatého Mikuláše za dětmi z Frýdku-Místku. Letos zavítali na Osmičku, kde se v pátek 6. prosince 2019 potkali s dětmi 1. – 4. ročníku. Role Mikuláše se chopil hráč Zbyněk Bureš, který byl podporován čertem, anděly - dívkami z 9.E - a svými spoluhráči. Děti byly z nebeské i pekelné návštěvy nadšené, mnohé slibovaly, že se do příštího roku polepší a budou více poslouchat. Mikuláš jim asi uvěřil, protože všechny děti obdaroval sladkou drobností.

Mikulášské skotačení 1. stupně

V pátek 6. prosince 2019 si den s Mikulášem děti 1. stupně užily tradičně také sportováním. V tělocvičně byly připraveny zajímavé a netypické disciplíny, např. prolézání čertovským tunelem či házení polínek pod kotel. Dětem se skotačení líbilo, snažily se, bojovaly, a proto byly nakonec sladkou maličkostí z rukou Mikuláše, čertů a andělů odměněny nejen třídy vítězné, ale všechny.

aj skolni kolo 01 sm

Šachisti a Polsko-česká šachová liga

Velká skupina šachistů – žáků naší školy se od září zúčastnila série turnajů Polsko-české šachové ligy. Poslední z nich se odehrál v úterý 3. prosince 2019 v polské Bielsku Biale. Kromě individuálních úspěchů vyhodnocoval pořadatel i nejúspěšnější školu. A tak si skupina čtyř nejúspěšnějších šachistů z Osmičky přivezla domů z turnaje kromě krásných zážitků i obrovský křišťálový pohár. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

 


Osmaband na festivalu

V úterý 3. prosince 2019 si muzikanti naší školní kapely Osmaband se zpěvačkami ze třídy 7.C přinesli z Festivalu dětských pěveckých sborů krásné 3. místo. Přestože se akce konala v Lidovém domě ve Frýdku-Místku, mezi sbory jsme byli jedinými zástupci z našeho města. Úroveň soutěže byla vysoká, snaha našich hudebníků tedy o to větší! Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

uvod obrazek

Vánoční jarmark na Osmičce

V pátek 29. listopadu 2019 v 15h se otevřely dveře Osmičky všem, kteří chtěli strávit část předadventního času na Vánočním jarmarku na Osmičce. Po příchodu do haly návštěvníky nejprve uvítal náš letošní krásný vánoční strom a pak se mohli zaposlouchat do písní pěveckého sboru Osminka, který svým milým a hezkým vystoupením navodil tu správnou předvánoční atmosféru. A hned poté se ve školní jídelně rozproudil čilý ruch. Nabídka stánků třídních, družinových i Sdružení rodičů byla opravdu pestrá a každý si mohl vybrat podle svého vkusu a přání. Mnohé výrobky dětí či rodičů by se neztratily ani v konkurenci řemeslníků profesionálů. A pokud nakupující přepadla nenadálá žízeň či hlad, snadno je zahnali u pultů našich šikovných kuchařek a učitelů. Příjemné bylo vzájemné setkávání známých, sousedů, dorazili i mnozí bývalí žáci, kolegové, ukázat své ratolesti přišly i kolegyně na rodičovských dovolených. Náš jarmark se prostě tradičně vydařil a nezbývá než poděkovat všem zapojeným dětem, rodičům a prarodičům, učitelům, vychovatelkám, asistentkám i správním zaměstnancům za vzájemnou spolupráci, díky níž jsme si všichni toto páteční odpoledne opravdu příjemně užili.

 

 

aj skolni kolo 01 sm

6.E a Vánoční jarmark

Vánoční jarmark jsme si my všichni ze třídy 6.E opravdu užili. Vše začalo samotnou přípravou výrobků k prodeji. Někteří jsme vyráběli sami nebo se spolužáky, ale většina z nás s rodiči a za to patří hlavně maminkám velký dík. Tím to ale neskončilo. S paní učitelkou třídní jsme ještě několikrát poseděli a hovořili o obchodních dovednostech, snažili jsme se zamyslet nad cenami výrobků a postupem prodeje. Na samotný jarmark jsme pak vyrazili jako tým – v našich třídních tričkách, která jsme si vyrobili na adaptačním kurzu, a samozřejmě s vánočními čepicemi. Před koncem prodeje jsme dokonce na radu paní učitelky vyhlásili “Black Friday“ a na posledních 40 minut jsme výrazně zlevnili zbývající výrobky. A těsně před koncem jarmarku nás paní učitelka vyhecovala a posledních 15 výrobků jsme se rozhodli prodat tak, že jsme vyšli rovnou „do ulic“! Oslovovali jsme rodiče i spolužáky a nakonec jsme prodali opravdu vše. Kromě toho, že jsme si vydělali nečekanou částku peněz, jsme se hlavně bezva bavili. Akci jsme zhodnotili především v hodině Výchovy k občanství. Už teď ale máme radost z toho, že se naše třída chová jako tým. Každý kdo mohl, se zapojil.
                                                 Pavlína Kratošová a Filip Rogulski z 6.E

 

4.A a Vánoční jarmark

Na Vánoční jarmark jsme se všichni ve třídě hodně těšili. Přípravě výrobků k prodeji jsme se věnovali už od října. Úplně nakonec jsme chystali perníčky. Maminky nám je doma upekly a potom ve škole pomohly i nazdobit. Bylo to super. Taky jsme zkoušeli počítat, jakou částku můžeme prodejem získat. A pak už jarmark začal a bylo to dobré. Vydělali jsme si a domluvili se, že peníze dáme na školní výlet, abychom mohli jet na nějaké zajímavé místo.
                                                                                                                               žáci ze 4.A

Šplh 1. stupně – okresní kolo

Okresní kolo ve šplhu se uskutečnilo v úterý 26. listopadu 2019 na 11. ZŠ. S velikou radostí oznamujeme, že naše výprava ,,šplhounů“ získala 1. a 2. místo v soutěži družstev. Děvčata vybojovala 1. místo a hoši 2. místo. V kategorii jednotlivců skončila Nela Ševčíková na 2. místě a Gréta Švecová na 3. místě. Děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme! 

aj skolni kolo 01 sm

Slavnost Slabikáře v 1.B

V pátek 22. listopadu 2019 byl pro děti třídy 1.B slavnostní. Kamarádi z 9.A pro ně připravili pohádku O ztraceném Slabikáři. Po splnění různých úkolů prvňáci složili Slib čtenáře a jejich velký kamarád je pasoval na ČTENÁŘE, předal jim Slabikář, certifikát čtenáře a sladkost. Slavnost byla zakončena společným fotografováním.


Den Slabikáře v 1.C

V pátek 22. listopadu 2019 proběhl Den Slabikáře v 1.C. Pro prvňáčky to byla opravdu veliká událost. Jejich kamarádky z 9.C si s nimi nejdříve zatančily a pak následovala pohádka O ztraceném Slabikáři. Děti na stanovištích plnily pestré úkoly, např. čtení slabik a slovní fotbal z kreslení obrázků na daná písmenka. Prvňáčci byli pasováni na čtenáře a dostali své Slabikáře. Nakonec jim všichni velcí kamarádi z 9.C popřáli mnoho štěstí ve čtení a každému věnovali krásné záložky. Všichni si tento den moc užili a těší se na další společné akce.

 

Dějepisná olympiáda – školní kolo

V pátek 22. listopadu 2019 proběhlo v jídelně školní kolo Dějepisné olympiády. Téma letošního 49. ročníku zní „Dlouhé století se loučí (1880 – 1920)". Soutěžící se probírali nejen historickými událostmi, fakty a pojmy, ale prokazovali svou orientaci i v dobových materiálech obrazových, ve fotografiích a mapách a v historické literatuře odborné i krásné. Nejvyšším bodovým oceněním dosáhla na 1. místo Lucie Bierhanzlová z 9.E, o bod méně, a tedy 2. místo získal Matouš Marek z 8.E a opět pouze s rozdílem jediného bodu na 3. místě skončila Kateřina Hrušková z 9.E. Mladým historikům gratulujeme a Lucce držíme palce do okresního kola.

Spolek rodičů - Drakiáda
 
Nejdříve na děti čekaly náročné překážky. Jakmile je úspěšně překonaly, vrhly se s chutí do otázkového testu. Ten dal některým pořádně zabrat, naštěstí pro ty nejmenší byla připravena i pohotová nápověda. Závěr zábavného okruhu pak patřil velké pozemní abecedě a skládání slov, ze kterých vznikla na jídelních stolech i krásná a hlavně poučná výstava.
A aby toho nebylo málo, čekal na všechny i dlouhý kreativní stůl, na kterém si bylo možné vyrobit draka ve formě zápichu do květináče, origami mini-dráčky a samozřejmě i pořádného dračouna, určeného pro výzdobu vstupní haly. Závěrečná dračí přehlídka byla sice vzhledem k omezeným prostorám trochu krkolomná, ale vše se naštěstí obešlo bez většího karambolu. Nechybělo ani drobné domácí občerstvení a samozřejmě dobrá nálada, již lze najít všude tam, kde se sejdou zářící dětská očka a nadšení pro věc.
Ještě jednou bychom jako Spolek rodičů chtěli poděkovat paní ředitelce PhDr. Ivetě Wilczkové, díky níž jsme se mohli před podzimními plískanicemi ukrýt pod střechou školy, a také všem, kdo nám s akcí pomáhali - i když třeba „jen" svou účastí.
A budeme se těšit zase příště – třeba na blížícím se Vánočním jarmarku, kam vás srdečně zveme.
                                                                                                                           Spolek rodičů Osmičky 

 
planetarium 5c 01 sm

Olympiáda v českém jazyce - školní kolo

Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 se uskutečnilo tradiční školní kolo Olympiády v českém jazyce. 24 žáků 8. a 9. ročníku měřilo své dovednosti a cit pro češtinu jak v mluvnici, tak i ve slohové práci na téma „Tomu říkám překvapení“. Stupně vítězů nakonec obsadila na 1. místě Eliška Drlíková z 9.E, na 2. místě Adéla Tkáčová a Viktorie Jelínková z 9.E a 3. místo získal Matouš Marek z 8.E. Gratulujeme a Elišce budeme držet palce do okresního kola!

 

planetarium 5c 02 sm


Besedy s problematikou HIV a AIDS pro deváťáky

Ve středu 20. listopadu 2019 proběhly již tradičně pro deváťáky preventivní besedy zabývající se problematikou HIV a AIDS i dalšími pohlavními chorobami. Tuto přednášku pro nás uspořádala Mgr. Anna Šnajdrová ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Hlavním poselstvím těchto besed bylo zodpovědné chování v partnerském životě. Žáky téma velmi zaujalo, což dokazovalo skoro až „hrobové ticho“ a také jejich aktivní zapojení a množství otázek ve druhé části přednášky. Po ukončení akce paní lektorka ocenila přístup a chování žáků v průběhu všech besed.


2.B a hmyzí domeček

V hodinách prvouky jsme si povídali, co se děje s hmyzem během podzimních a zimních dnů. Paní asistentka nám přinesla malý hmyzí domeček. Byl krásný den, pátek 15. listopadu 2019, a tak jsme se dohodli, že hmyzí domeček hned připevníme na strom, aby se měli broučci kde ukrýt. Chvíli jsme je pozorovali a byli jsme překvapeni, že si domeček brzy prohlíželi mravenci a dokonce i beruška.
                                                                                                                          žáci 2.B

4.A v Muzeu Beskyd

Ve čtvrtek 14. listopadu 2019 se naše třída 4.A vypravila do Muzea Beskyd, kde pro nás byla připravena lekce O hradech středověkých. Pan průvodce nám o hradech vyprávěl, ukazoval části vykopaných hrnců a pouštěl záběry z dronu, který kroužil kolem hradu Hukvaldy. Na závěr akce jsme dostali pracovní list, který jsme si pak dopracovali ve škole. Bylo to super.
                                                                                                                        děvčata ze 4.A

aj skolni kolo 01 sm

Cestovatelský deník a Vševěd v Íránu

 V pondělí 11. listopadu 2019 se již tradičně osmáci a deváťáci z Cestovatelského deníku a Vševěda zúčastnili v Kině Petra Bezruče interaktivní besedy společnosti Svět kolem nás, tentokrát s názvem „Írán, zahalená tvář“. Mnoho zajímavého o této zemi a jejích obyvatelích se dozvěděli nejen z připraveného programu, ale i z následné besedy s moderátorem pořadu – účastníkem expedice. Poté se žáci přesunuli na místecké náměstí, kde oslovovali kolemjdoucí s předem připravenými anketními otázkami o této zemi. Její výsledky stejně jako poznatky z celé akce budou v hodinách Cd a Vš dále zpracovávat v projektu Írán.

5.D - den s Milošem Macourkem

V pátek 8. listopadu 2019 nám paní učitelka připravila super den s Milošem Macourkem. Ještě ve škole nám rozdala mapy, podle kterých jsme měli najít jeho rodný dům. Byli jsme překvapení, že tak známá osobnost žila kousek od naší školy. Jakmile jsme se sešli u malého moderního domku, prohlédli jsme si ho, vyfotili jsme se a na hřišti za domem jsme plnili zajímavé úkoly. Brzy jsme pochopili, proč si každý neseme v ruce nějakou knihu Miloše Macourka. Bez ní bychom mnohé úkoly nedokázali splnit. Po náročné práci s knihami a jejími názvy jsme si utíkali oddechnout na hřiště. Tento den mě moc bavil a těším se na další.
                                                                                                                         Markéta z 5.D

planetarium 5c 01 sm

Zlatá cihla

Ve středu 7. listopadu 2019 vyrazily děti z Osmičky na tradiční matematickou soutěž Zlatá cihla, jako vždy na Gymnázium Cihelní ve Frýdku. A jak jsme dopadli?
Pohár za nejlepší školu zůstal na Osmičce!!!
Družstvo z 5.D ve složení Jan Hejda, Jaromír Osina a Adam Synek vyhrálo skvělé 1. místo!
A Adam Synek zvítězil i v jednotlivcích! 4. místo obsadil Antonín Zemek z 5.B, 5. místo Jaromír Osina z 5.D a 10. místo Matěj Cagaš z 5.D. V kategorii CI získala Zuzana Jurenková ze 7.C 4. místo, v kategorii HLA pak Valerie Matulová z 8.E 6. místo a Jakub Šnajder z 9.E 9. místo.
Všem gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci Osmičky.

planetarium 5c 02 sm


Jr. NBA v bojích o postup do play off

Ve čtvrtek dne 7. listopadu 2019 probíhaly v Opavě další boje o postup do play off Jr. NBA League Východní konference a tým Orlanda z Osmičky byl u toho. Největší drama dne se odehrálo v přímém souboji o třetí místo mezi družstvem Miami Heat, tedy ZŠ PORG Ostrava, a naším Orlandem. Ani jednomu z týmů se obzvlášť nedařila střelba, a tak se každý bod počítal o to víc. Hodně napínavá koncovka za burácení všech hráčů nakonec skončila remízou a za stavu 18:18 se šlo, stejně jako v předešlém kole, do prodloužení. V tom nakonec více síly prokázal tým Miami Heat a vyhrál o 2 koše. Všem našim basketbalistům děkujeme za nádhernou hru a bojovnost v každém zápase.

Anglické divadlo Nut

V pondělí 4. listopadu 2019 se žáci 8. a 9. ročníku navštívili v kině Vlast anglické vystoupení studentů ostravského Gymnázia Olgy Havlové. Herci uvedli představení o hlupákovi jménem Nut (nut znamená v angličtině blázen/hlupák), který prodává svoje zboží po celém Divokém západě. Jednou narazí na opuštěného lva, se kterým se brzy spřátelí, jezdí spolu po celém Mexiku, Nebrasce a Kansasu a zažívají nevšední dobrodružství. Představení bylo sehráno velice srozumitelně, takže i ti z nás, kteří mají s angličtinou trochu problém, dobře rozuměli. Už se těšíme na další divadelní hru v provedení ostravských gymnazistů.
                                                                                                                        Štěpán Morys z 9.E

 

4.A a 5.D ve Studiu Bez Kliky

V pondělí 4. listopadu 2019 jsme byli my, žáci 4.A a 5.D v Městské knihovně ve Frýdku-Místku. Čekal nás tady zajímavý program připravený herci Studia Bez Kliky nazvaný Historický knihtisk. Dozvěděli jsme se například, že v Babylonii se psalo na hliněné destičky, v Egyptě na papyrus, v Římě na tablet. Ano, říkám na tablet. Jenže tento byl dřevěný s voskovou výplní. Zaujalo mě, že první papír u nás se vyráběl ze starých hadrů. To, že knihtisk vynalezl Johannes Gutenberg jsme všichni věděli, ale že písmovina na výrobu knihtiskařských razítek se vytváří jednoduše z mědi a cínu, byla pro většinu z nás úplně nová informace. Na závěr jsme si vytiskli obálku Kralické Bible pomocí pravého knihtiskařského lisu. Moc se nám v knihovně líbilo.
Adam z 5.D

2.B a dýňová polévka
 
V hodinách ČaSu jsme si povídali o zelenině. Protože jsme hodně zvídaví, chtěli jsme poznat, jak se vaří a chutná dýňová polévka. Paní učitelka nám proto na pátek 1. listopadu 2019 domluvila ve školní kuchyňce hodinu vaření. Přinesla dýně, cibuli, máslo a šlehačku. S paní asistentkou jsme se podíleli na čištění a porcování dýně. Paní učitelka krájela a smažila cibuli. Když byla polévka hotová, tak jsme pochutnali a někteří si i dvakrát přidali.
žáci 2.B

Logická olympiáda – krajské kolo

V pátek 1. listopadu 2019 se pět dětí z Osmičky zúčastnilo krajského kola Logické olympiády, kterou každoročně pořádá Menza ČR. V první desítce se umístili Jan Soldán a Karolína Brozdová z 5.D. Honza postupuje do celorepublikového finále v Míčovně Pražského hradu. A jak si právě on celý den užil?
V pátek jsme já, Kája, Míša, Ondra, Tomáš a paní učitelka vyrazili autobusem do Ostravy. Cesta byla zdlouhavá, ale jakmile jsme dorazili na ÚAN, tak jsem si řekl: „To dám!“ V budově krajského úřadu nás uvítal milý pán a hned nám vysvětloval, kam máme jít a co máme udělat před zahájením soutěže. Všichni jsme dostali kartičku se jménem a po chvíli nás pozvali do jednací síně, kde jsme pak i soutěžili. Svůj postřeh, pohotovost a logické myšlení jsme mohli prokázat v písemném testu a také v úkolech řešených na čas. A pak konečně přišlo vyhodnocení. Vyhlásili sedmé místo, pak šesté, a pak jsem uslyšel: „Jan Soldán!!!“ Spadla mi brada, paní učitelka na mě šťastně koukla. Se všemi kolem jsem si plácl a utíkal dopředu. Vyhrál jsem bezdrátová sluchátka. Byl jsem moc rád. Zavolal jsem hned mamince. Celé to bylo super.
A my gratulujeme, děkujeme za reprezentaci Osmičky a držíme palce!

Halloween ve školní družině

Ve čtvrtek 31. října 2019 proběhlo ve školní družině halloweenské odpoledne. Děti si mohly přinést strašidelné kostýmy, do kterých se po vyučování převlékly, a pak už začalo velké vyrábění. Nabarvily si ozdobné dýně, vyrobily strašidelné netopýry a duchy a do květináčů připravily zápich usměvavé dýně. Na závěr strašidelně veselého odpoledne si zatančily při zvuku strašidelné hudby.

Halloween 1.C a 9.C

Ve čtvrtek 31. října 2019 jsme my, žáci 9.C, připravili halloweenské skotačení pro děti z 1.C. Hned po 3. vyučovací hodině jsme se převlékli do strašidelných kostýmů a v tělocvičně nachystali překážkové dráhy a různé sportovní úkoly. Za každou splněnou disciplínu děti dostaly razítko na vyrobenou kartičku a nakonec i malou sladkost a drobnost. I když nám společný čas velmi rychle uběhl, všichni jsme si ho užili a těšíme se na další společné akce.
                                                                                                                          žáci 9.C

Halloween

Ve čtvrtek 31. října 2019 se škola již od samého rána hemžila všelijakými duchy, čarodějnicemi, upíry a jinými strašidelnými bytostmi. Ve třídě 2. A probíhalo celý den projektové vyučování - děti plnily různé úkoly, dlabaly dýni, soutěžily a díky úžasným rodičům i mlsaly.
Odpoledne si děti ze 3. ročníku na několika stanovištích vyzkoušely např. přípravu čarodějného lektvaru, výrobu dýně z PET lahve či chytání duchů. Na závěr je čekala strašidelná procházka ztemnělými chodbami za svitu „Jack-O’-Lanterns“.

Halloween 1.B a 9.A

V pátek 25. října 2019 jsme ráno přišli do třídy, převlékli se do halloweenských kostýmů a šli za našimi oblíbenými kamarády z 1.B. Společně jsme si zopakovali anglická slovíčka, zarecitovali strašidelnou anglickou básničku a zazpívali písničku Spooky, Spooky. Pak jsme si každý našli jednoho prvňáčka a hledali jsme rozdíly na strašidlech na pracovním listu. Za správné odpovědi jsme získávali razítka a za snahu nám pak malá Anička rozdala děsivé bonbóny – oční bulvy. Po přestávce jsme vyráběli papírová strašidla a vyřezávali lucernu z dýně. Na závěr jsme se s našimi výrobky všichni společně vyfotili a lucernu jsme umístili do atria.
Happy Halloween!                                                                                                     žáci 9.A

Družina na výletě do ZOO Ostrava

V úterý 22. října 2019 se autobus plný dětí ze školní družiny vypravil do ZOO Ostrava. Z široké škály výukových programů jsme absolvovali program Sloni a Ze života zvířat. Děti se seznámily s mnoha z nich, se zvláštnostmi jejich těla a zajímavostmi ze života. Zamýšlely se nad ohrožením některých druhů a významem zoologických zahrad. Počasí jako na objednávku nám umožnilo prohlédnout si téměř celý areál ZOO, především pavilon Evoluce, slonů, hrochů, opic, šelem, výběhy žiraf, zeber, lam. Z voliér nám při procházce zahradou zpívali cizokrajní ptáci, na cestě nás doprovázeli volně se pohybující krásní pávi. Výlet se vydařil a už teď se těšíme na další!

 

planetarium 5c 01 sm

9.A na magistrátu

V pátek 18. října 2019 jsme se my, žáci 9.A, vydali na exkurzi na Magistrát města Frýdku – Místku. Dozvěděli jsme se, kde a jak žádat o vydání občanského průkazu či cestovního dokladu, seznámili se se strukturou úřadu, prohlédli si zasedací místnosti a dokonce jsme si mohli vyzkoušet, jak se sedí v primátorském křesle. Pan primátor Michal Pobucký nám ochotně odpověděl na naše dotazy. „Občanka“ v praxi – prostě super!

planetarium 5c 02 sm

 

Sber papru 1019

 

 

 

planetarium 5c 01 sm

Beseda „Život a práce vodícího psa"

V pátek 11. října 2019 se děti z 1.B a 2.A v rámci besedy dozvěděly spoustu zajímavostí o lidech se zrakovým postižením i o jejich vodících psech. Děti si vyzkoušely, jak mohou s lidmi s handicapem nejen komunikovat, ale také jim i pomoci. A všichni teď již například ví, jak dlouho trvá výcvik vodícího psa, kolik stojí i co znamená hůl červenobílá.

planetarium 5c 02 sm

 

Družina pouštěla draky

Mezi symboly podzimu odnepaměti patří pečení brambor a pouštění draků. Letošní říjnové teplé počasí a příznivé povětrnostní podmínky vylákaly v pátek 11. října 2019 ven na školní hřiště i děti z naší družiny. Koupení i ručně vyrobení draci létali vysoko a svými barevnými obličeji zdobili modrou podzimní oblohu. Dětem, které si draka nedonesly, ho půjčili jejich kamarádi. Nepřišli jsme totiž soutěžit, ale pořádně si to malované odpoledne společně užít!

Jr. NBA zahájena

Ve čtvrtek 10. října 2019 byla zahájena v ostravské hale Tatran slezská divize Jr. NBA. Týmy škol již hrály se jmény a dresy týmů NBA. Naši v dresech Orlanda Magic po vyrovnané bitvě porazili družstvo Atlanty z Matiční 26:22. Druhý zápas s Washington Wizards z Mohelnice jsme těsně prohráli o 4 koše.
Na závěr celého turnaje mohli diváci vidět zajímavou hru mezi týmem Osmičky, tedy Orlanda Magic a Miami Heat. Oba soupeři hráli tak vyrovnaně, že si nevystačili se základním hracím časem ani s prodloužením a následovala „náhlá smrt“, kterou, bohužel pro nás, rozhodl pohotovější střelou tým Miami. Další kolo hraje naše družstvo 7. listopadu v Opavě a do té doby bude poctivě trénovat

 

6.C v archivu

Co je archiv, jsme se dozvěděli teprve nedávno v hodině dějepisu, a proto jsme využili faktu, že ve Frýdku-Místku se nachází dokonce Státní okresní archiv, a šli se do něj my, žáci 6.C, ve středu 9. října 2019 podívat. Uvítal nás sympatický pan ředitel a pokračoval zajímavým programem. Zhlédli jsme krátký dokument o činnosti archivu a práci archivářů, prohlédli jsme si originál jedné z nejstarších listin týkající se Frýdku-Místku, zavítali jsme do největšího depozitáře v budově a velmi zajímavá byla také zastávka v konzervátorské dílně, kde nám odbornice na restaurování písemností z papíru ukázala různé materiály a postupy, které používá při své neobvyklé práci. Dozvěděli jsme se, kdy můžeme do archivu zavítat jako laická veřejnost a co všechno v něm najdeme. Všechny naše všetečné dotazy byly zodpovězeny a pana ředitele určitě mile překvapilo, že někteří z nás možná do budoucna uvažují i o tomto zajímavém povolání.

 

aj skolni kolo 01 sm

Talent

V pátek 4. října 2019 se v Kině Petra Bezruče konalo závěrečné výběrové kolo pěvecké soutěže. I v letošním roce měla Osmička své želízko v ohni, Terezu Vojkovskou z 8.B, s písní Stay od populární zpěvačky Rihanny. Terka písničku krásně zazpívala za úžasné podpory svých spolužáků ze třídy, kteří za své perfektní fandění získali nejvyšší cenu poroty. Jsme rádi, že i letos jsme se mohli Talentu účastnit!


2.B pouštěla draky

Sluníčko svítilo, obloha byla krásně modrá, a tak jsme se v pátek 4. října 2019 rozhodli, že půjdeme na celé dopoledne ven. Nejprve jsme pozorovali změny v přírodě, které podzim přináší. Paní učitelka nám ve škole vypravovala o tom, jak opékaly jako děti brambory a pouštěly draky. A tak jsme si pouštění draků nemohli nechat ujít. V soutěži, komu vzlétne drak jako první, zvítězila Charlotta, a v té další, komu bude drak létat nejdéle, pak Terka. Přesto, že se někteří draci zamotali, vše dobře dopadlo.
žáci 2.B

5.D sázela stromky v Palkovicích

V pátek 4. října 2019 jsme jeli autobusem do Palkovic. Od zastávky jsme vyrazili do prudkého kopce a asi po jednom kilometru jsme došli k lesu. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Jedna sázela stromečky – břízky, jedličky a stříbrné smrky, druhá chystala oheň na opékání párků. Asi po hodině jsme se vystřídali. Opékání se nám tak zalíbilo, že jsme vyzkoušeli nejen buřty, ale i housky, jablíčka a banány. Všechno bylo moc dobré. Super byl volný čas na závěr. Zahráli jsme si schovávanou, honičku a americký fotbal. Celý den byl nádherný! Honza a Honza z 5.D

 

Přespolní běh 1. stupně – okresní kolo

Ve středu 2. října 2019 se naši postupující běžci 1. stupně zúčastnili okresního kola v přespolním běhu a třeťáci Sabina Jurošová a Vojtěch Kubina získali 3. místa. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci!

 

Přespolní běh 2. stupně – okresní kolo

Okresní kolo soutěže v přespolním běhu 2. stupně se konalo ve středu 2. října 2019 v Třinci. I zde se se svou účastí naše děvčata „popasovala“ výborně a získala 3. místo. Krásné medaile a diplom si domů odnesla Eliška Kokořová ze 6.A, Viktorie Bartoňová ze 6.C, Lucie Jurošová ze 7.C, Viktorie Cagašová, Marie Mertová a Margarita Slánská ze 7.E. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci Osmičky!

 

1.A a 9.E spolu sportují

V pondělí 30. září 2019 jsme si my, žáci 9.E, připravili pro „naše“ prvňáčky z áčka sportování na hřišti. Nachystali jsme devět stanovišť. Na každém si děti otestovaly své dovednosti. Za plnění úkolů pak dostaly razítko a po úspěšném ukončení získaly malé dárečky, ze kterých byly nadšené. Za obě třídy můžeme říct, že jsme si to všichni moc užili.
                                                                                                                      Eliška a Adina z 9.E

 

Přespolní běh 2. stupně – okrskové kolo

V pátek 27. září 2019 se uskutečnilo okrskové kolo v přespolním běhu 2. stupně. Osmička měla své zástupce ve všech kategoriích a podle očekávání nám největší radost udělala děvčata kat. III, tedy z 6. a 7. ročníku. Dívky v čele s vítězkou této kategorie, Viktorií Bartoňovou ze 6.C, postoupily do okresního kola, které se koná v Třinci 2. října 2019. Gratulujeme a držíme palce!

 

 

planetarium 5c 01 sm

Den české státnosti ve 2.A

V pátek 27. září 2019 se naše třída vydala do daleké historie, do doby, kdy v naší zemi vládl kníže Václav. Nejprve děti zhlédly krátké video o životě a významu tohoto českého patrona a poté se pustily do samostatné i skupinové práce. V pracovních listech si přečetly nejen o Václavovi, ale i o jeho bratru Boleslavovi a jejich babičce svaté Ludmile. Nakonec si vyrobily svou svatováclavskou korunu, jeden ze symbolů novodobého českého státu.

planetarium 5c 02 sm

Basketbal Jr. NBA League – Osmička = Orlando Magic

basketbal 04

Basketbalový tým Osmičky už zná svou novou identitu! Ve středu 25. září 2019 v Praze odstartoval slavnostním draftem už 4. ročník Jr. NBA League. Hlavní předností této soutěže pro základní školy je fakt, že děti hrají v dresech s logy zámořských týmů. Zástupci Osmičky Adam Rybář a Viktor Váca nám vylosovali floridský tým Orlando Magic. Celému draftu byli přítomni bývalý kapitán mužského národního týmu Jiří Welsch a bývalý hráč Portlandu Trail Blazers a poté úspěšný trenér, Američan Audie Norris. Tento skvělý program NBA rozjíždí po celém světě. Pracuje na všech kontinentech a snaží se zapojit děti do basketbalového dění. My budeme držet palce, ať se mladým basketbalistům týmu Osmičky v této soutěži daří. Začínáme již 10. října 2019 v Ostravě!!!

 

aj skolni kolo 01 sm

Přespolní běh - 1. stupeň

Ve středu 25. září 2019 jsme odstartovali sportovní sezónu. První soutěží byl přespolní běh 1. stupně, který se konal na Sokolovně ve Frýdku. A běžci z naší výpravy se postavili na bedny hned čtyřikrát. Oliver Olejník ze 2.A získal 3. místo. Vojtěch Kubina ze 2.A, Sabina Jurošová ze 3.A a Ondřej Holubčík z 5.D obsadili 2. místa. Medailistům budeme držet palce v okresním kole, které se poběží už 2. října 2019.

Adaptační pobyt 8.E

V pondělí 23. září 2019 si osmáci z éčka vyšlápli na Palkovické hůrky na adapťák. Jak už to na takových pobytech chodí, vyzkoušeli si řadu aktivit, při kterých museli spolupracovat nebo prokazovat svou obratnost a psychickou odolnost. Počasí vyšlo, a tak většinu času trávili venku. Nakonec i cesta pěšky tam i zpátky uběhla rychle. Domů se vrátili s dobrou náladou, plni zážitků, na něž nebudou chtít zapomenout. Jediné mínus, které při hodnocení našli, byly „jen“ tři dny pobytu. Všichni by rádi zůstali ještě déle.

  

Družina v Záchranné stanici v Bartošovicích

Dne 23. září 2019 se naše školní družina vydala na výlet do Záchranné stanice v Bartošovicích. Prohlídka se skládala ze dvou částí. Ve vnitřních prostorách nám průvodci pomocí přednášky, názorných ukázek a dataprojektoru přiblížili svět zvířat nejen v našem okolí, ale i ve světě. Naučili nás rozeznávat jejich různé druhy a přiblížili místa jejich výskytu v přírodě. Ve druhé, venkovní části, jsme ve voliérách mohli vidět především dravé ptáky a další živočichy, např. veverky, zajíce, osmáky a želvy. Průvodci nám vysvětlili, jak zvířata ke svým zraněním přišla i proč u některých již není možný návrat do volné přírody.

 

2.B na muzikoterapii

Ve středu 18. září 2019 jsme navštívili knihovnu v Místku, kde jsme strávili čas společnou muzikoterapií. Paní Krejčí nám ukázala hudební nástroje, na které jsme mohli hrát. Procvičili jsme si tleskání a pleskání. Zajímavé byly i hudební hádanky. Poznávali jsme melodie písní. Celá akce se nám moc líbila a těšíme se na další setkání v knihovně.
                                                                                                                     žáci 2.B

Adaptační pobyt 6.A, 6.B

Adaptační pobyt strávili žáci tříd 6.A a 6.B ve dnech 16. - 18. září 2019 na Ostravici. Po celou dobu měly děti k dispozici několik hřišť včetně velkého fotbalového. Zábava, smích a občas i bojové pokřiky naplnily celé tři dny. Společný čas jsme si užívali od rána do večera, hráli jsme mnoho her a sportovali, vyšli si na procházku k hotelu Sepetná, ke Zbujovi, zažili večerní orientaci na fotbalovém hřišti. Jen opékání špekáčků nám překazil déšť, ale i tak jsme si všichni pobyt užili. Dle dětí to bylo -krásné, super, zábavné, sportovní, soutěživé, tajuplné, úžasné, napínavé, srandovní, hravé, veselé, fajn. Dle učitelů se žáci se po celou dobu chovali vzorně a dělali jim jenom radost. Během pobytu si jednotlivé třídy vyrobily i svá třídní trička, která se všem moc povedla.
Milí šesťáci, doufáme, že jste se plně adaptovali do nového školního roku a bude se Vám všem v kolektivech Vašich tříd líbit a dařit.

 

Mezinárodní olympiáda v lehké atletice pro mládež s mentálním postižením

Ne každý má to štěstí a narodí se zcela zdravý. I handicapovaní lidé se ale snaží zapojovat do různých aktivit jako ti bez zdravotních problémů. V pátek 13. září 2019 se na stadionu TJ Slezan konal již XXIII. ročník Mezinárodních olympijských her pro mládež s mentálním postižením. Zúčastnilo se na osmdesát závodníků z naší země i z Polska. Soutěž každoročně pořádá Handicap centrum Škola života. My, žáci třídy 2.C, jsme spolu s dalšími měli možnost všechny sportovce při jejich sportovních výkonech sledovat a povzbuzovat.

 

Branná soutěž Wolfram

V pátek 13. září 2019 se družstvo Osmičky ve složení Veronika Fišerová a Martin Fojtík z 9.A a Josef Kurucz a Daniel Zuzčák z 9.C zúčastnilo velice zajímavé a perfektně zorganizované akce ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Do čtvrtého ročníku branné soutěže Wolfram, kterou pořádá Armáda České republiky, se probojovali již z kola oblastního. V Libavé mezi sebou střetlo 25 základních škol z celého Moravskoslezského kraje. Vojáci Krajského vojenského velitelství Ostrava připravili tři kilometry dlouhou trať okolo krásné přehrady Barnov. Kromě běhu se žáci museli popasovat také s rozličnými úkoly. Na všechny soutěžící čekala jízda na raftu, práce s detektorem kovu, střelba ze vzduchovky, překážková dráha, silový trojboj, zdravotnická příprava a vědomostní testy, které byly zaměřeny na znalosti armádní techniky, Ostravské operace, základy topografie a znalosti mapy. Bohatý byl i doprovodný program, který zahrnoval laserovou střelnici, střelbu z luku či ukázky zbraní a vojenské techniky.

 

Adaptační pobyt 6.C a 6.E

I letos proběhly v září adaptační pobyty žáků nově vytvořených tříd, tedy 6.A, 6.B, 6.C, 6.E a 8.E. Cílem těchto akcí je vzájemné seznámení nových spolužáků i třídních učitelů a stmelení kolektivů.
První adaptační pobyt proběhl ve dnech 9. – 11. září 2019 v horském hotelu Srdce Beskyd pro třídy s rozšířenou výukou - jazyků, tedy 6.C, a Ikt, tedy 6.E. Pobyt v úžasném prostředí Beskyd byl zpestřen mnoha týmovými a skupinovými aktivitami v rámci jedné či obou tříd. Během těchto her jak v prostorách hotelu, tak i v jeho okolí jsme se poznávali víc a víc a poslední den jsme již neměli problém oslovovat se jmény a vědět, kdo je kdo. Každá třída měla v plánu vytvořit si trička se svým logem podle vlastních představ. A právě při plnění tohoto úkolu jsme si dokázali, že se již umíme dohodnout. Všichni jsme si užili krásné počasí, týmové hry, sportovní výzvy a poslední večer i oheň s opékáním špekáčků. Dozvěděli se spoustu zajímavostí o svých spolužácích i o třídních učitelkách, co koho baví, co kdo dělá ve volném čase i co má kdo rád. Cíl pobytu jsme tak splnili na první „1“.

 

aj skolni kolo 01 sm

Dramatické etudy k prevenci

Ve čtvrtek 5. září a v pátek 6. září 2019 navštívili postupně žáci druhého stupně Divadlo Čtyřlístek, kde zhlédli netradiční představení dramatického kroužku pod vedením paní Tatiany Rychecké. Motto celého programu se neslo v duchu „Nikdy nejsi sám“. Jednotlivé etudy ze života dnešních dětí přibližovaly problematiku sociálních vztahů uvnitř rodiny i mimo ni. Představení mělo obrovský úspěch už i proto, že v něm účinkovali někteří naši současní i bývalí žáci.


Taneční kroužek – vystoupení a nábor

Ve čtvrtek 5. září 2019 proběhlo v tělocvičně vystoupení členů tanečního kroužku, který již tradičně na Osmičce vede dvojnásobná účastnice StarDance Simona Švrčková a mistr ČR v latinskoamerických tancích Tomáš Hošek. Žáci prvního i druhého stupně postupně sledovali tři dvojice tanečnic a tanečníků, mladších i starších žáků, kteří jim předvedli, co se už v kroužku naučili. A byla to opravdu hezká a poutavá podívaná, ať už se jednalo o tance standardní či latinskoamerické.

 

aj skolni kolo 01 sm

Dramatické etudy k prevenci

Ve čtvrtek 5. září a v pátek 6. září 2019 navštívili postupně žáci druhého stupně Divadlo Čtyřlístek, kde zhlédli netradiční představení dramatického kroužku pod vedením paní Tatiany Rychecké. Motto celého programu se neslo v duchu „Nikdy nejsi sám“. Jednotlivé etudy ze života dnešních dětí přibližovaly problematiku sociálních vztahů uvnitř rodiny i mimo ni. Představení mělo obrovský úspěch už i proto, že v něm účinkovali někteří naši současní i bývalí žáci.


1.A a 9.E

Ve středu 4. září 2019 jsme my, žáci 9.E, navštívili třídu 1.A. Vzájemně jsme se obdarovali drobným dárečkem a začali se seznamovat a poznávat. Prošli jsme si společně celý areál školy, ukázali jsme jim všechna zajímavá místa. Největší úspěch sklidily tělocvičny, kde jsme hned strávili hrami a sportováním další společný čas. Prvňáčci mají radost, když se za nimi stavíme do třídy nebo se potkáme na chodbě jen tak o přestávce. Těší nás, když říkají, že na Osmičce se jim líbí a jsou s novými kamarády ve třídě i s paní učitelkou rádi. My deváťáci jim chceme pomáhat nejen v prvních krůčcích ve škole, ale po celý školní rok. Teď už ví, že tu mají i velké kamarády.

Eliška, Adina, Vendy 9.E

Prvňáčci a deváťáci

Hned v úterý 3. září 2019 se začali seznamovat prvňáčci s letošními deváťáky. Nejmenší školáčci se tak v prvních týdnech pohybovali po škole s vlastní „ochrankou“, což se jim moc líbilo, a rychle si na svůj doprovod zvykli. Velcí kamarádi je vodili do tříd, pomáhali jim s aktovkami, s batůžky, s přezouváním i hledat první zatoulané čepice a mikiny. Z prvňáčků se stali ti praví školáci, kteří už ví, jak to ve škole chodí, umí se v ní zorientovat, ví, co je rozvrh hodin i jaký je školní režim, kdo je paní ředitelka i pan školník. A už teď se těší na společné akce s deváťáky, které je letos čekají, například hned první projekt - Z pohádky do pohádky.

 

 

Milí žáci, 

těšíme se na Vás v pondělí 2. září tradičně od 7.40 hod.
Prvňáčkům, novým žákům a žákům nově vytvořených tříd pomohou s orientací hned v hale paní učitelky Věra Kopřivová a Iva Riglerová.
Ve škole se nezdržíte dlouho, prvňáčci podle potřeby, žáci 2. - 9. ročníku končí po 1. VH.
Obědy budou vydávány od 10.00 do 12.00 hod.

Úterý 3. září, středa 4. září

Prvňáčkům pomohou v šatně a při cestě do tříd deváťáci.
Výuka bude věnována třídnickým činnostem, organizačním záležitostem.

Konec výuky
1. ročník - 10.45    6. ročník - 12.10
2. ročník - 11.00    7. ročník - 11.50
3. ročník - 11.10    8. ročník - 12.00
4. ročník - 11.20    9. ročník - 11.40
5. ročník - 11.30

Výdej obědů - 11.00 - 14.00

Čtvrtek 5. září, pátek 6. září
Prvňáčkům pomohou v šatně a při cestě do tříd deváťáci.
Výuka proběhne podle platného rozvrhu hodin kromě odpoledního vyučování.

Výdej obědů - 11.30 - 14.00