Základní škola Frýdek-Místek, Československé armády 570

 

mo okres sm

Matematická olympiáda – okresní kolo

Ve středu 30. ledna 2019 hostila Osmička účastníky okresního kola Matematické olympiády žáků 9. r. Mezi úspěšné řešitele se probojovali i naši deváťáci, Matyáš Kohut, Robin Popov a Tereza Illéšová z 9.E. Matyáš se dokonce umístil na zlaté příčce! Všem blahopřejeme a držíme palce v krajském kole.

 

Zeměpisná olympiáda – školní kolo

V úterý 29. ledna 2019 proběhlo na Osmičce školní kolo Zeměpisné olympiády. Mladí zeměpisci z 2. stupně zaplnili jako obvykle celou jídelnu. Ve třech kategoriích se utkali nejen v teoretických geografických znalostech, ale také v práci s atlasem. První místa ve svých kategoriích získali Ema Čermáková z 6.E, Matouš Marek ze 7.D a Matyáš Kohut z 9.E. Tito žáci budou reprezentovat naši školu v okresním kole. Na stupních vítězů se dále umístili Vojtěch Schenk a Prokop A. Šlachta z 6.C, Martin Chudík a Metod Škarabela ze 7.E a Daniel Čarný z 9.E a Václav Tvardek z 9.C. Blahopřejeme.

 

ocj okres sm

Olympiáda v českém jazyce – okresní kolo

V úterý 29. ledna 2019 se zúčastnila naše vítězka školního kola Olympiády v českém jazyce Vendula Hillová z 9.B kola okresního, které se tradičně konalo na Gymnáziu ve Frýdlantě nad Ostravicí. Účastníky čekaly úkoly z mluvnice, které prověřily jejich znalosti z oblasti slovotvorby, slovní zásoby, mluvnických kategorií, ale i např. z oblasti frazeologie a skladby. Ve slohovém úkolu, na jehož vypracování měli soutěžící 60 minut, prokazovali nejen schopnost napsat zajímavý text, ale také vysokou úroveň slovní zásoby a kreativitu. Vendula se nenechala zaskočit ani náročnými úkoly, ani soutěžícími z celého okresu a skončila na krásném 5. místě. Blahopřejeme.

Lyžařské kurzy sedmáků

Oba lyžařské kurzy letos proběhly v lednu, již tradičně na Horní Bečvě s ubytováním v hotelu Labyrint. Letos jsme měli opravdu štěstí na počasí a lyžovalo se na přírodním sněhu. První turnus vyrazil hned po vánočních prázdninách, tedy 7. ledna 2019, druhý o dva týdny později. Obou kurzů se zúčastnilo 88 žáků ze všech pěti tříd 7. ročníku. Polovina z nich se řadila mezi úplné začátečníky, jak na lyžích, tak na snowboardu. Všichni ale byli moc šikovní a už ve středu brousili svah jako „staří mazáci“. Kromě dennodenní výuky na svahu si děti mohly vyzkoušet i večerní lyžování při umělém osvětlení. Během odpočinkového dne je čekala možnost relaxace v hotelovém bazénu. Děti se vrátily nejen se spoustou zážitků lyžařských, ale troufáme si tvrdit, i těch kulinářských z místní kuchyně.


 

Sber papiru 0219

 

 

Přebor základních škol v šachu 1.-5. r. – okresní a krajské kolo

Rok 2018 jsme završili velkým šachovým úspěchem. V okresním kole „Přeboru základních škol v šachu 1. - 5. třída“ se na 1. místě umístilo naše družstvo A ve složení David Gřundil z 5.B, Jaromír Osina ze 4.D, Ondřej Šigut ze 4.C, Antonín Zemek ze 4.B. Ani družstvo B ve složení Veronika Friedlová ze 3.D, Ludmila Lacková ze 3.B, Tereza Horková ze 3.E, Filip Šopek ze 4.C nezůstalo pozadu a obsadilo 2. místo. Obě družstva tak postoupila do krajského kola.
V úterý 15. ledna 2019 jsme se vypravili do Orlové, kde se konalo krajské kolo. Družstvo A opět zvítězilo a zajistilo si tak postup do republikového kola. Družstvo B se umístilo na 6. místě. Všem šachistům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci Osmičky!

 

Soutěž v recitaci 1. stupně – školní kolo

V úterý 15. ledna 2019 se na Osmičce uskutečnilo školní kolo recitační soutěže 1. stupně. Všechny děti se na událost pečlivě připravily a předvedly krásné výkony. Tři recitátoři z každé kategorie postoupili do obvodního kola, které proběhne 28. února 2019 již tradičně na naší škole. Osmičku bude v 0. kategorii reprezentovat Tobiáš Matys, Gabriela Adamcová, Lucie Lacková, v 1. kategorii Marek Škapa, Vojtěch Muras, Aneta Soldánová a ve 2. kategorii Eliška Gřundělová, Jan Soldán a Adam Dryšl. Všem postupujícím přejeme hodně štěstí do dalšího kola.

 

aj skolni kolo 01 sm

Konverzační soutěž v jazyce anglickém – školní kolo

V pátek 4. ledna 2019 se na Osmičce uskutečnilo školní kolo konverzační soutěže v jazyce anglickém. V kategorii 6. a 7. tříd i v kategorii 8. a 9. tříd soutěžil stejný počet žáků, a to 24. V kategorii I A získal 3. místo Nathaniel Pfleger z 6.C a na 2. místě se shodným počtem bodů se umístili Denisa Foldynová z 6.C a Jakub Svoboda ze 7.B. Vítězkou této kategorie se stala Kristýna Kolibová ze 7.E. V kategorii II A skončil na 3. příčce Václav Výška z 9.A, 2. místo obsadila Nela Suchá z 9.E a absolutním vítězem se stal Daniel Čarný z 9.E. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou přípravu a vítězům přejeme šťastnou ruku při výběru témat a pevné nervy v kole okresním.

 

aj skolni kolo 02 sm


Vánoční koncert

V předvánočním shonu každý člověk rád na chvíli zpomalí a nechá se okouzlit vánoční atmosférou. Tuto možnost měli v pondělí 17. prosince 2018 všichni návštěvníci Vánočního koncertu Osmičky. V kostele sv. Jana a Pavla naši zpěváčci, zpěváci, hudebníci a recitátoři z řad žáků i učitelů pohladili na duši svým vystoupením všechny přítomné. Krásné vánoční písničky si připravili nejmenší zpěváci z Osminky pod vedením kolegyně Radky Klečkové a Aničky Klečkové. Tradičně je doprovázela kolegyně Hanka Hladíková a jako host i paní Jitka Svobodová. Připojily se i zkušené zpěvačky z Osmy pod vedením kolegyně Lady Faldynové. Svoje vystoupení si přichystala i školní kapela Osmaband pod taktovkou kolegyně Terezy Pobucké. Ta nacvičila několik písní i s dětmi ze třídy 6.C a 8.E. A když zrovna nezněla hudba ani zpěv, mohli se hosté zaposlouchat do vánočních veršů. Koncert byl milým a zároveň důstojným dárkem k Vánocům pro všechny rodiče a přátele naší Osmičky.
Děkujeme tímto také za milá a pochvalná slova, z nichž si dovolíme závěrem citovat (jména citovaných neuvádíme, ale máme je k dispozici).
… chtěla bych touto cestou poděkovat za nádherný vánoční koncert, který připravil tým učitelů a vychovatelek Vaší školy. Byl to krásný zážitek pro nás diváky, za kterým je skryto spousta hodin práce i energie všech, kteří s tolika dětmi nacvičili jejich vystoupení i organizačně připravili celou tuto akci …
… chtěla bych moc pochválit jak pedagogy, tak vystupující za úžasný vánoční koncert … děkuji Vám za krásnou vánoční atmosféru plnou lásky, štěstí a pohody…
… chtěla jsem Vás pochválit, bylo to nádherné, krásně nacvičené i provedené. Byl to pro mě úžasný zážitek …

Kliknutím zobrazíte: Vánoční koncert Osmičky 2018

 

 vystava betlemu 18 sm  pozvanka na koncert sm   

Soutěž v recitaci 2. stupně – školní kolo

Poslední předvánoční středa 19. prosince 2018 byla na Osmičce ve znamení recitace. V Literově se sešli vítězové třídních kol a předvedli své umění. Účast byla tradičně hojná a je vidět, že přednes textů básnických i prozaických u nás „na úbytě nezajde“.
Soutěžilo se ve dvou kategoriích, 6. a 7. ročník a 8. a 9. ročník. Porotu složenou z našich češtinářek potěšil rozmanitý výběr textů a velmi dobrá úroveň přednesu, takže bylo opravdu těžké vybrat ty nejlepší. V obvodním kole v únoru na Osmičce nás budou reprezentovat Lucie Zahumenská ze7.D, Magda Vácová a Alena Volná ze 7.E za mladší kategorii a Sára Kaňoková z 9.A, Jana Pospíšilová z 9.B a Monika Koudelová z 9.E za starší kategorii. Držíme palce!

 

Seznámení s Osmičkou

Žáci 9.C a 9.E představili na dvou výjezdech ve dnech 18. a 19. prosince 2018 Osmičku na základních školách v Chlebovicích, ve Sviadnově a ve Staříči. Deváťáci zpracovali se svými vyučujícími Ikt materiály ze svých hodin a z hodin jazykových, tedy angličtiny, francouzštiny, němčiny a ruštiny i z jiných tříd a přidali další materiály „ze života na Osmičce“. Program se skládal z prezentací, fotek, videí a povídání o tom, jak to na naší škole „chodí, sedí a běží“. Celá tato „roadshow“ byla určena hlavně páťákům, kteří byli tímto také pozváni na Den otevřených dveří dne 5. března 2019 a přijímací zkoušky do tříd s rozšířenou výukou jazyků a informatiky dne 19. března 2019 na Osmičce.

 

Astronomická olympiáda – školní kolo

Dne 18. prosince 2018 proběhlo na Osmičce školní kolo Astronomické olympiády. Žáci 2. stupně soutěžili ve dvou kategoriích EF a GH. Jedná se o soutěž jednotlivců, účastníci nesměli spolupracovat. Úlohy byly formulovány tak, aby je bylo možné vyřešit s použitím matematického aparátu probíraného na základní škole. V učebně Ikt měl každý soutěžící k dispozici počítač, při řešení všichni tedy využívali informační technologie, kalkulátory a mohli hledat informace v literatuře, například v encyklopediích a tabulkách, nesměli ale využívat mobilní telefon. Do krajského kola úspěšně postoupilo v kategorii EF 17 žáků a v kategorii GH 22 žáků. Tito soutěžící nyní vypracovávají korespondenční úlohy online. V březnu proběhne krajské kolo této soutěže.

Leták ke stažení

vv soutez 01 sm

Výtvarná soutěž Cestujeme s prarodiči – krajské kolo
Ve čtvrtek 13. prosince 2018 se konalo v budově obvodního oddělení Ostrava-střed slavnostní vyhlášení vítězů krajského kola výtvarné a literární soutěže „Cestování s prarodiči“, která probíhala od září do listopadu 2018. Děti si užily nejen atmosféru předávání cen na policejní služebně, ale také přítomnost kriminalistických techniků. Mohly si vyzkoušet zajištění otisků prstů na daktyloskopickou kartu a svůj otisk si odnést domů. Osmičku úspěšně reprezentovali žáci 6.E, Margarita Slánská se 4. místem a Adam Vančura s 2. místem. Oběma gratulujeme a Adamovi držíme palce do celorepublikového kola.


https://www.policie.cz/clanek/krajske-reditelstvi-severomoravskeho-kraje-zpravodajstvi-cestovani-s-prarodici.aspx

 

vv soutez 02 sm

 

skola hrou sm

Škola hrou

V předvánočním čase připravila kolegyně Dita Volná pro žáky 3. – 9. ročníku dva dny plné skvělých zážitků. Ve čtvrtek 13. prosince 2018 nejprve děti zvolaly VIDA před zábavním vědeckým parkem v Brně. Pak si uvnitř všechno prohlédly a vyzkoušely. Ofoukla je vichřice, ověřily si svou paměť, změřily sílu stisku a výšku výskoku, zkusily si, jaké to je hlásit zprávy o počasí, a spoustu jiných zajímavých činností. Potom na ně čekaly programy, ve kterých se proměnily v alchymisty, otestovaly důkladně své smysly, povídaly si o čase a vyzkoušely si spolupráci při únikové hře. Na závěr v Divadle vědy zkoumaly zvuk. Ani se jim nechtělo odjíždět do Olomouce, kde byly ubytované. Večer nikoho ani tma ani zima neodradily od vycházky do okolí. V některých byla malá dušička, když se potmě lesní cestou vraceli. V pátek dopoledne se ještě všichni vypravili do olomoucké zoo, kde i přes zimu viděli spoustu zvířat. A domů se vrátili opravdu nadšení.

Mikulášské skotačení 1. stupně

V pátek 7. prosince 2018 proběhlo na Osmičce tradiční Mikulášské skotačení, tentokrát pro 1. stupeň. V tělocvičnách se soutěžilo v rámci jednotlivých ročníků v několika netradičních disciplínách o čokoládová lízátka. Soutěžící si předávali žhavé uhlíky, přihazovalo se do pekelného kotle a prolézalo se pekelnou uličkou. Všichni si toto školní dopoledne užili a každá třída si odnesla i diplom se svým umístěním.

 

1.A a 5.B letěly za Mikulášem

Ve čtvrtek 6. prosince 2018 se třídy 1.A a 5.B vypravily na Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Zástupci firmy Job Air Technic zodpověděli všechny zvídavé otázky dětí, např. kolik letadla stojí, jak často se opravují, jak dlouho jejich oprava trvá. A nakonec prvňáci i páťáci s nadšením přivítali možnost sednout si do kokpitu malého dopravního letadla.

 

 

Mikuláš z 9.B naděloval ve školce 

Ve dnech 5. a 6. prosince 2018 se několik žáků z 9.B převléklo za Mikuláše, čerty a anděly. Navštívili MŠ Jiřího Trnky a MŠ Anenská. Malé děti ani nemukaly, některé radši držely za ruku paní učitelku.. Všichni společně zvládli přednést básničku i zazpívat písničku, u které si spolu s čerty i zatancovali. Mikuláš chválil, čerti malinko postrašili a andělé předali každému balíček, za který děti pěkně poděkovaly. A jelikož naši čerti mají dobrou dušičku, namalovali dětem na tvář srdíčka, i když trochu hudrovali, že odchází s prázdným pytlem.

 

Šachový přebor škol

Před Mikulášem se v SVČ Klíč uskutečnilo okresní kolo Přeboru základních škol v šachu. Nejdříve si v úterý 4. prosince 2018 změřili síly šachisté z prvního stupně, ve středu pak bojovali ti starší. Osmička postavila v úterý tým A i B a oba si vedly skvěle. Malí šachisté se vrátili se zlatým a stříbrným pohárem. Znamená to, že v krajském kole budou reprezentovat dva týmy z naší školy! Byl to pěkný dárek k Mikuláši. Našim nadšeným hráčům královské hry – Davidovi Gřundilovi z 5.B, Jardovi Osinovi ze 4.D, Ondrovi Šigutovi ze 4.C a Toníkovi Zemkovi ze 4.B v týmu A i Janičce Friedlové ze 3.D, Lidušce Lackové ze 3.B, Terce Horkové ze 3.E a Filipu Šopkovi ze 4.C z týmu B blahopřejeme a držíme palce v dalších kolech!

 

 

Ivan Kopecký - Nej osobnost českého sportu

V listopadu 2018 byl ukončen projekt Asociace amatérských sportů ČR, z.s., 100 let českého sportu, určený žákům základních a středních škol. Soutěž probíhala od začátku února do konce června tohoto roku. Poté přišlo na řadu vyhodnocování projektů v každé kategorii odbornou komisí a vytvoření nominací. Během podzimu pak probíhala anketa pro širokou veřejnost, která rozhodla o vítězích v každé z osmi kategorií. Paralelně hlasovala také odborná porota, složená z úspěšných sportovců, trenérů, funkcionářů i novinářů. Naše škola, konkrétně třída 9.E, zpracovala životní i sportovní kariéru Ivana Kopeckého a nominovala ho do kategorie Nej osobnost Českého sportu. A Ivan Kopecký po hlasování široké veřejnosti i odborné poroty tuto kategorii vyhrál! Zároveň byla práce našich žáků oceněna mezi nejlepšími v této kategorii.

Moc gratulujeme!

Leták ke stažení

Více na: https://www.100letsportu.cz/hlasovani
https://www.100letsportu.cz/nominace/5bc0e38dbbe9a90e77366cd6

Třeťáci v Muzeu Beskyd

V posledních listopadových dnech navštívili třeťáci Muzeum Beskyd a zhlédly lekci Adventní a vánoční bytosti. Děti se usadily kolem velkého stolu a v přítmí za svitu petrolejky si vyslechly, jak lidé v minulé době trávili adventní čas a jaké tajemné bytosti byly s tímto obdobím spojeny. Vyzkoušely si, jak se dralo peří, a za odměnu se některé z nich mohly převléknout do kostýmu Barborky, Mikuláše, čerta, Lucky, Ambrože nebo hrůzostrašné Perechty. Všechny děti si zajímavé povídání moc užily a příjemně se naladily na předvánoční čas.

  

 

sber papiru 01

Sběr papíru

V rámci spolupráce s frýdeckomísteckými hokejisty bylo 17 nejúspěšnějších sběračů papíru oceněno vstupenkou na hokejový zápas HC Frýdek - Místek proti HC Prostějov.

sber papiru 02 sm

 VÝSLEDKY SBĚRU PAPÍRU - TŘÍDY       VÝSLEDKY SBĚRU PAPÍRU - JEDNOTLIVCI 

Florbal – mladší dívky

V pátek 30. listopadu 2018 se uskutečnil florbalový zápas mladších dívek mezi Osmičkou a Dvojkou. Hrály se dva zápasy po dvakrát 20minutách. Náš tým šesťaček a sedmaček ve složení Aneta Jiříková, Veronika Šedová, Magda Adamcová, Klára Bílská, Beatrice Rychecká, Hana Tóthová a Anička Včelná jakožto nejlepší hráčka dovedly oba zápasy do vítězného konce, první s nádherným skóre 11:1 a druhý s neméně pěkným výsledkem 8:3. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci Osmičky!

Olympiáda v českém jazyce – školní kolo

Jako každý rok byli olympionici vybíráni z řad osmáků a deváťáků, neboť právě oni mají nejlepší předpoklady pro splnění náročných úkolů zadaných v mluvnické a slohové části olympiády. Letos jich bylo 37 a všichni projevili v pátek 30. listopadu 2018 dobré znalosti při doplňování přísloví, tvoření synonym, určování větných členů a slovních druhů či stylistické úpravě vět. Ani slohové téma „Co dokáže světlo“ naše účastníky nezaskočilo a během 60 minut dokázali vymyslet zajímavé texty, které zaujaly i pobavily porotu při jejich hodnocení.
A jak to tedy vše dopadlo? Nejvíce se olympiáda povedla děvčatům z 9.B, Vendule Hillové a Janě Pospíšilové, hned za nimi se umístil Tomáš Zubek z 9.C. Doufejme, že stejně dobře jako ve školním kole si děvčata povedou i v okresním, které se uskuteční na konci ledna na Gymnáziu ve Frýdlantě nad Ostravicí.

 

 

Florbal - starší dívky

Ve čtvrtek 29. listopadu 2018 se starší žákyně z 8. a 9. ročníku zúčastnily okrskového kola florbalového turnaje. Naše děvčata nejdříve porazila Jedničku a poté dokázala velice těsně, ale úspěšně poraziit tým Gymnázia Petra Bezruče. Tento zápas byl náročnější a složitější, protože většinu družstva soupeřek tvořily jejich bývalé spoluhráčky z Osmičky. A nakonec naše dívky, osmačky Adéla Čermáková, Eliška Drlíková, Veronika Fišerová, Eliška Pavlisková, Adriana Adina Svrdlinová a devaťačky Tereza Illéšová, Monika Koudelová, Klára Šuláková a Natálie Zlá, zvítězily i nad Dvojkou, čímž se jim podařilo obhájit 1. místo! Gratulujeme, děkujeme a držíme palce do dalšího kola.

Vánoční dílničky pro předškoláky

Ve středu 28. listopadu 2018 navštívili Osmičku předškoláci z MŠ J. Trnky a z MŠ Anenská. Připravili jsme pro ně totiž Vánoční dílničky. Děti si tak zazpívaly koledy, zacvičily si, povídaly si pohádku O Koblížkovi a vyrobily si něco malého na památku. Malí předškoláci i jejich paní učitelky byli z akce nadšení a všichni si odnesli spoustu zážitků.

 

 

Logická olympiáda - celostátní kolo

V pondělí 26. listopadu 2018 proběhlo v Praze celostátní kolo Logické olympiády. I Osmička zde měla svá želízka v ohni, vzorně nás reprezentovali žáci 5.D Karel Drozd a Tomáš Kornel. Akce se uskutečnila v prostorách Míčovny Pražského hradu. Moc jsme klukům drželi pěsti. A vyplatilo se. Karel Drozd se neztratil na 46. místě a Tomáš Kornel obsadil nádherné 10. místo v republice. Moc gratulujeme!


https://www.facebook.com/CT24.cz/videos/2110529168999199/

lo celost kolo sm

Den Slabikáře v 1.C

V pondělí 26. listopadu 2018 se dočkali i prvňáci v céčku a prožili svůj Den Slabikáře. Při slavnostním předávání jim byli nablízku kamarádi z 9.E, kteří, převlečení za pohádkové bytosti, malým čtenářům pomáhali a dávali na ně pozor. Společně přemohli draka a tím si prvňáčci zasloužili vlastní Slabikář. Moc jsme si všichni spolu tento den užili.

 

 

planetarium 5c 01 sm

5.C v planetáriu

V sobotu 24. listopadu 2018 jsme vyrazili s paní učitelkou třídní do OC Frýda do mobilního planetária. Doplnili jsme si znalosti, které jsme se učili v přírodovědě. V obrovské kopuli byl promítán 3D film o vesmíru, planetách a hvězdách. Dozvěděli jsme se, kolik miliard let bude ještě existovat Slunce, jak je veliké a jak vzdálené od Země, jak vypadají planety sluneční soustavy zblízka, co je galaxie, čím se liší hvězda od planety i jaká jsou nejznámější souhvězdí. Za odměnu jsme ještě dostali nafukovací balonky a kopeček zmrzliny. Program se všem moc líbil. Byla to nevšední a poučná zábava. Děkujeme paní učitelce třídní, že se nám věnovala ve svém volném čase.

 

planetarium 5c 02 sm

Den Slabikáře v 1.A a v 1.B

Pátek 23. listopad 2018 byl pro děti v 1.A a v 1.B netradiční. Prvňáčci překonali první krůčky ve čtení, a proto jim nastal slavnostní den – Den Slabikáře, který pro ně připravili jejich kamarádi z 9.B a z 9.C. Mezi děti přišel král, princezny, drak, zvířátka z pohádek, ale také písmenka. Deváťáci si sami přichystali kostýmy i kulisy k pohádce O ztraceném Slabikáři. Po splnění úkolů prvňáčci složili Slib čtenáře a jejich starší kamarádi jim slavnostně předali Slabikář, Certifikát čtenáře a sladkou odměnu.

 

 

Soutěž Náboj Junior

V pátek 23. listopadu 2018 se žáci Robin Popov, Matyáš Kohut, Matěj Pobucký a Daniel Čarný z 9.E zúčastnili mezinárodní matematicko-fyzikální soutěže Náboj Junior pořádané na Gymnáziu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Náboj Junior je zařazen do programu Excelence ZŠ. Celá soutěž trvala 120 minut, během nichž se týmy snažily na jednom ze soutěžních míst vyřešit co nejvíce příkladů. V silné konkurenci naši kluci získali pěkné 6. místo. Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

 

 

Šesťáci a sedmáci v divadle

Třetí listopadový týden 2018 jsme zahájili i zakončili kulturou, zhlédnutím představení Děják z rychlíku v Divadle loutek v Ostravě. Se svými češtináři vyjeli v pondělí 12. listopadu šesťáci a v pátek 16. listopadu pak i sedmáci. Všichni si zábavnou formou zopakovali např. nejen průmyslovou revoluci v Anglii, ale hlavně významné mezníky v dějinách českých, např. události a osobnosti let 1918, 1939-1945 či 1989, což jsme uvítali v rámci našeho celoškolního projektu 100 let republiky. To vše i z netradičního pohledu z železničního prostředí, kde potkali např. ducha Vlakomila či šotoušku Janu. A po skončení představení jsme si počkali na spuštění loutkového orloje, který je nově součástí divadla.

 

 

Festival čtení 1.B, 1.C a 9.B

Čtvrtek 15. listopadu 2018 byl pro děti z 1.B a z 1.C jiný než ostatní dny v týdnu. Skupina žáků 9.B si pro ně připravila v rámci Festivalu čtení pohádku. A kterou deváťáci vybrali? Byla to prvňáčkům známá pohádka Boudo, budko. Nejprve ji dětem přednesli sami, do druhého představení se do rolí zvířátek zapojili už i prvňáčci. Všichni si hodinu strávenou s pohádkou užili. A co na vše říkali prvňáčci? „Těšíme se na velké kamarády a na další pohádku.

 

 

 

 

 

 

 

it soutez 01 sm

 

IT soutěž pro ZŠ

8. ročník IT soutěže pro ZŠ na SŠ Infotech byl ve středu 14. listopadu 2018 pro výpravu „ajťáků“ z Osmičky v konkurenci dalších škol z Frýdku-Místku a okolí opět velmi úspěšný.
V kategorii A měli žáci za úkol navrhnout obal krabice od ovocného džusu. V kategorii B soutěžící nejprve čekal obsáhlý vědomostní test z informatiky, pak animovali postavy a jako třetí soutěžní úkol vytvořili prezentaci v PowerPointu o Frýdku-Místku.
V kategorii B Znalosti a dovednosti z informatiky získal zlato Robin Popov. Stříbro bral Matyáš Kohut, bronz Matěj Pobucký a na pěkném 5. místě skončil Robin Gřunděl. Mezi další úspěšné řešitele patří Daniel Čarný. V kategorii práce s grafikou si bronz odnesla Monika Koudelová. A vzorně nás reprezentovali také Tereza Illéšová, Beáta Pustková a Vincent Duroška. Všem těmto našim deváťákům gratulujeme a děkujeme!

it soutez 02 sm

 

osminka seniorum 01 sm

Osminka pro seniory

V úterý 13. listopadu 2018 zazpíval pěvecký sbor Osminka pod vedením Radky a Anny Klečkových v Národním domě pro Klub důchodců. Věříme, že jsme se babičkám i dědečkům líbili.

osminka seniorum 02 sm

 

Listování s knihou Káťa a Škubánek se 4.D

V úterý 13. listopadu 2018 proběhlo se 4.D Listování s Káťou a Škubánkem, na které se všichni pečlivě připravovali. A jak se dětem líbilo?

* Listování začalo vybíráním rolí. Paní učitelka se zeptala: „Kdo chce být Večerníček?“ Ale nikdo neměl odvahu zvednout ruku. Sama bolelo břicho, ale nakonec se přihlásil. Pak se paní učitelka zeptala: „Kdo chce hrát Škubánka?“ A přihlásil jsem se já. A paní učitelka s úsměvem prohlásila: „Ten Honza je na to jako stvořený!“ Její věta mě zahřála na srdíčku. Honza

* Listování jsme dlouho připravovali. To znamená, že jsme četli knihu a u toho hráli divadlo. Listování probíhalo s knihou Káťa a Škubánek zase spolu a příběhem „Jak si ušetřit práci“. Adam

* V úterý jsme konečně předvedli naše Listování. Ale řeknu Vám, byla fuška představení nacvičit. Přinést kulisy, vymyslet co a jak, vše secvičit a nakonec předvést. Myslím si, že se nám to povedlo. Hráli jsme pro osm tříd z naší školy, takže velké publikum. Simča

* Je to docela těžké překonat trému. Ale mě opravdu brzy opustila. Vždy, když jsem měla říkat nějakou větu, začalo mě lechtat v břiše. Při „Mňaucta…“ jsem se cítila trochu trapně. Ale vím, že se to povedlo. Bylo to super. Jsem moc ráda, že jsem si kocoura Luciána zahrála. Renča

* A taky musím pochválit paní učitelku, protože není vůbec lehké s námi Listování takhle secvičit. A navíc, vymyslet 21 rolí pro 1 pohádku. Divákům se hodně líbil Škubánek. Ale podle mě byly všechny role hezké. Byl to velký kus práce pro všechny. Adélka

* Deset nejlepších dní se 4.D. Ano, protože jsme hráli Káťu a Škubánka. Já jsem byla Káťa a Honza byl Škubánek. Byla to sranda a chtěla bych vše zažít ještě jednou. Markéta

 

  

Dějepisná olympiáda - školní kolo

V úterý 13. listopadu 2018 se sešli dopoledne ve školní jídelně zájemci o historii, aby změřili své znalosti ve školním kole Dějepisné olympiády. Letošní téma „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace“ zaujalo patnáct osmáků a deváťáků, kteří museli prokázat orientaci v historii české, evropské i světové, a to nejen vědomostmi, ale také např. prací s historickou mapou. Nejlépe si vedl a 1. místo získal osmák Marek Paseka, další dvě místa obsadili deváťáci Daniel Čarný a Matyáš Kohut. Gratulujeme a Markovi držíme palce do okresního kola!

 

5.D a zlomky (čokolády)

V pondělí 12. listopadu 2018 nám paní učitelka dala srandovní domácí úkol. Přinést si ve středu do školy čokoládu. A ať má hodně dílků. Zajímalo nás, co se bude dít a co s ní budeme dělat. Ve středeční matematice měl splněný domácí úkol skoro každý! Ležely před námi čokolády. A pak to začalo. Zlomky. Zlomky čokolády. Dělili jsme je, převáděli na společné jmenovatele, zkoušeli je sčítat. A odměna za pilnou práci? Přece čokoládová! Mohli jsme sníst jednu osminu, jednu desetinu i jednu šestinu čokolády. Matematika je prostě fajn a může být i sladká.

 

 

cd vs kuba sm  

Cestovatelský deník a Vševěd na Kubě

V pondělí 12. listopadu 2018 se již tradičně sedmáci a osmáci z Cestovatelského deníku a Vševěda zúčastnili v Kině Petra Bezruče interaktivní besedy společnosti Svět kolem nás, tentokrát s názvem „Kuba, dvě tváře svobody“. Po této akci se žáci přesunuli na místecké náměstí, kde oslovovali kolemjdoucí s předem připravenými anketními otázkami o této zemi. Její výsledky stejně jako poznatky z besedy budou v hodinách Cd a Vš dále zpracovávat v projektu Kuba.

 

 

Geologická exkurze 9.C a 9.E

Ve čtvrtek 8. listopadu 2018 se žáci 9.C a 9.E zúčastnili exkurze v Geologickém pavilonu prof. Františka Pošepného v Ostravě Porubě. Nachází se zde bohatá sbírka zajímavých a krásných minerálů ze všech koutů světa. Komentovaná prohlídka všechny zaujala. Ve studovně si deváťáci vyzkoušeli i praktickou práci s minerály a zahráli si nejen tematické pexeso, ale také si mohli minerály prohlédnout pod mikroskopem a zkusili je rozdělit podle využití v běžném životě.

 

 

Výlet nejlepších sběračů kaštanů a žaludů

Ve středu 7. listopadu 2018 se nejlepší sběrači kaštanů a žaludů – jednotlivci i třída 3.D - zúčastnili za odměnu výletu do Záchranné stanice v Bartošovicích. Dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavých informací o zvířátkách i o tom, jak jim můžeme my pomáhat. Pro všechny to byl veliký zážitek a ostatním spolužákům návštěvu stanice vřele doporučujeme.

 

 

Anglické divadlo

V úterý 2. října 2018 vyrazili osmáci a deváťáci do kina Vlast, kde na ně čekala skvěle ztvárněná divadelní hra podle Williama Shakespeara, Midsummer night´s dream, Sen noci svatojánské. I přesto, že celé drama bylo v angličtině, nikdo se nenudil, a smích, který představení doprovázel, dokazoval, že naši žáci se angličtinu neučí nadarmo. Děkujeme studentům Gymnázia Olgy Havlové z Ostravy, kteří opět nezklamali a na divadelních prknech si vedli skvěle a sklidili velký potlesk od svého publika. 

anglicke divadlo

 

zlata cihla 18 sm  

Zlatá cihla

Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem. V duchu tohoto motta se ve čtvrtek 1. listopadu 2018 zapojili naši žáci do tradiční matematické soutěže Zlatá cihla pořádané Gymnáziem a SOŠ Frýdek-Místek. Cca 225 žáků z 20 škol z Frýdku-Místku se společně utkalo v matematickém klání družstev i jednotlivců. Osmičku reprezentovalo celkem 18 žáků ve třech kategoriích. Mezi jednotlivci se 12 našich žáků umístilo na 1. až 10. příčce. V soutěži družstev jsme si odnesli poháry ve všech kategoriích! Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci Osmičky!

 

 Logická olympiáda – krajské kolo

V pátek 2. listopadu 2018 jsme se vydali do Ostravy, kde se konalo krajské kolo Logické olympiády. Z Osmičky byli nominováni Michaela Adamcová za 3. ročník, Jana a Veronika Friedlovy za 4. ročník, Karel Drozd, Tomáš Kornel a Jan Vondrouš za 5. ročník a Magdalena Adamcová za 7. ročník. Tuto soutěž již tradičně organizuje společnost MENZA. Začíná se třicetiminutovým písemným testem. Pak následuje přestávka, další písemný testík a po další přestávce už jen ústní kvíz. Letos soutěžilo 60 nejlepších dětí z Moravskoslezského kraje. A jak jsme dopadli? Dosáhli jsme velkého úspěchu - 1. a 3. místo je naše !!! Oba úspěšní logicii z 5.D, Tomáš Kornel a Karel Drozd, postupují do celostátního kola, které se koná 26. listopadu 2018 v míčovně Pražského hradu. Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci a klukům držíme pěsti

 

Halloween ve 3.C

Ve středu 31. října 2018 oslavily děti ze 3.C Halloween projektovou výukou. Vyzdobili jsme třídu, oblékli si strašidelné kostýmy a namaskovali se, ochutnali jsme výborné speciální dobroty na mnoho způsobů a pustili se do halloweenských skládaček, her, psaní, počítání, malování … Rodičům děkujeme za pomoc s přípravou netradičního podzimního dne.

 

Halloweenské odpoledne s 6.C

Strašidelně naladěni jsme se nejprve vydali do dílny výtvarné výchovy, kde jsme si ze starých zavařovacích skleniček vyrobili halloweenskou lampičku. Po tak namáhavé práci nám docela vyhládlo, tak jsme se přesunuli do školní kuchyňky, kde naše tvoření pokračovalo a upekli jsme si výborné muffiny. Nechybělo ani tradiční vykrajování dýně, které se poté říká Jack O´Lantern. Podle legendy se duše Jacka, který byl za svého života zlý a lstivý, potuluje mezi peklem a nebem a na cestu si svítí právě touto svítilnou.

  

 

Anglické divadlo

V úterý 2. října 2018 vyrazili osmáci a deváťáci do kina Vlast, kde na ně čekala skvěle ztvárněná divadelní hra podle Williama Shakespeara, Midsummer night´s dream, Sen noci svatojánské. I přesto, že celé drama bylo v angličtině, nikdo se nenudil, a smích, který představení doprovázel, dokazoval, že naši žáci se angličtinu neučí nadarmo. Děkujeme studentům Gymnázia Olgy Havlové z Ostravy, kteří opět nezklamali a na divadelních prknech si vedli skvěle a sklidili velký potlesk od svého publika. 

anglicke divadlo

 

Druháci a podzim

Naši druháci uvítali toto roční období podzimním projektem. V hodinách plnili úkoly s podzimní tematikou, malovali, tvořili a také vysvobozovali skřítka Podzimníčka. Vyrazili i na příjemnou procházku, kde si vyrobili barevnou paletu z podzimních listů.

 

Projektový pátek

Pátek 26. října 2018 jsme na Osmičce věnovali oficiálnímu zahájení celoročního školního projektu 100 let republiky.
Pečlivá příprava začala již doma, kde jsme vybírali oblečení a doplňky v barvách trikolóry. Celá škola tak zářila v červenomodrobílých barvách. Zapojili se nejen žáci a učitelé, ale i zaměstnanci správní a kuchyňští.
V prvních hodinách si učitelé s žáky různými způsoby připomínali významné datum 28. října 2018 i následujících 100 let naší republiky a zdobili třídy svými „národními a republikovými“ výrobky. Skvělé nakonec bylo, že výzdoba každé třídy se lišila, byla jinak nápaditá, ať už náměty nebo provedením. O tom se můžeme přesvědčit, protože každý třídní kolektiv byl vyfocen.
V dalších hodinách se žáci pustili do práce na třídních projektech. Prvňáci, druháci, třeťáci a čtvrťáci se věnují nejznámějším českým pohádkám a jejich autorům. Páťáci a druhostupňoví se hlouběji seznamují se svými vylosovanými českými osobnostmi, které dokázaly něco jedinečného v rámci republiky, Evropy, ale i světa.
I zakončení pátečního dne ve školní jídelně zůstalo stylové, paní kuchařky si daly záležet a oběd byl nejen tradičně výborný, ale i laděný do barev naší národní vlajky, od „bílého“ rizota přes modré švestky, červená rajčata a bílé zelí po červenobílá a modrobílá balení ovesných sušenek.
A z šaten mířili všichni domů přes halu, kde si mohli prohlédnout první vystavené práce z hodin výtvarné výchovy, zeměpisu a dějepisu. Tato výstava bude postupně doplňována a obměňována, aby se mohli svými dílky pochlubit všichni zájemci.

 

Myšlenkové mapy ve 3.A

Ve středu 24. října 2018 proběhla ve 3.A zajímavá a inspirativní vzdělávací akce. Do třídy jsme pozvali lektorku paní Martinu Bayerovou. Cílem bylo seznámení žáků s myšlenkovými mapami, jejich tvorbou a využitím při vzdělávání. Nejprve společně pracovali na jedné veliké mapě, kde se pokoušeli zpracovat své celoroční téma INDIÁNI. Dále pokračovali na projektu samostatnou tvorbou. Děti byly kreativní a spolupracující, jedním slovem úžasné! V myšlenkových mapách se skrývá pro každého velký potenciál do budoucna. A to nejen ve škole, ale i v osobním životě.

Indián s koněm,
teepee s ohněm.
Co s čím souvisí?
Napoví nám myšlenkové popisy!
K jednomu cíli vede mnoho cest,
myšlenkovou mapou nech se vést.
Indiáni kouří dýmku míru,
indiánka jehlou zašívá v teepee díru.
Kudy vede cesta od jehly ke koni?
Myšlenková mapa ti napoví!

   

     VÝSLEDKY SBĚRU KAŠTANŮ 

kastany jednotlivec sm kastany trida sm

 

 sber papir  kastany

Beseda se spisovatelkou Ivonou Březinovou

V pátek 12. října 2018 měli nejen naši deváťáci jedinečnou příležitost setkat se s úspěšnou spisovatelkou píšící knihy pro děti a mládež, paní Ivonou Březinovou.
Pokud vám její jméno nic neříká, tak názvy jako Saxána a lexikon kouzel, Kozí příběh-Pověsti staré Prahy či Kozí příběh se sýrem by mohly napovědět. Její knihy jsou určeny dětem od první třídy až po devátou a ne nadarmo byla pasována na rytířku Řádu krásného slova. I dvojí nominace na cenu Magnezia Litera a mnohá další ocenění nakladatelství a knihoven vypovídají o tom, že tato dáma je skutečnou osobností naší současné literatury. Tématem její besedy byl triptych o závislostech – drogy, bulimie, gamblerství. Zároveň se všichni účastníci mohli dozvědět mnohé o spisovatelské práci. Mezi besedami pak měli zájemci možnost navštívit paní spisovatelku v Literově a nechat si podepsat její knížky.
Věříme, že tato výjimečná událost zajímavým způsobem oživila hodiny literární výchovy 9. ročníku a navnadila všechny naše žáky k tomu, aby vyhledali knihy paní Ivony Březinové, protože opravdu stojí za to.

 Přespolní běh pro 1. stupeň

Sportovní sezónu jsme v tomto školním roce zahájili úspěšně. Dne 27. září 2018 se ve frýdecké Sokolovně konalo okrskové kolo v přespolním běhu pro 1. stupeň. Z naší desetičlenné výpravy jsme obsadili čtyři první místa a jedno druhé. Tito úspěšní žáci, Sabina Jurošová, Ondřej Holubčík, Tobiáš Garčic, Viktorie Bartoňová a Bořek Volný, postoupili do okresního kola. To se konalo 2. října 2018 v Jablunkově. A Viki se podařilo opět vybojovat zlatou medaili! Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Adaptační pobyt 6.B

Ve dnech 20. – 21. září 2018 se žáci 6.B zúčastnili adaptačního pobytu ve Štramberku v penzionu U Kateřiny. Navštívili jsme dominantu města, Štramberskou trúbu a prošli jsme štramberským sadem až k jeskyni Šipka. Zaujala nás pekárna štramberských uší s komentovanou prohlídkou a s možností upéct si vlastní ucho i projížďka na motorových čtyřkolkách. Bavili jsme se u různých her pro zlepšení spolupráce a zvýšení důvěry mezi námi všemi a večer jsme u táboráku opékali buřty. Vydali jsme se i na rozhlednu Bílá hora a prohlédli si keramickou dílnu.

 

Adaptační pobyt tříd 6.C a 6.E

Poznat nové spolužáky, něco se o nich dozvědět, seznámit se s třídní učitelkou a zažít spoustu zábavy – to všechno mohli šesťáci z céčka a éčka na adaptačním pobytu ve dnech 17. - 19. září 2018 v krásném prostředí penzionu U Přehrady na Morávce. Díky skvělému počasí jsme hodně sportovali, seznamovací hry, při kterých jsme si užili hodně legrace, jsme hráli uvnitř i venku, a tak ty tři dny uběhly jako voda a my na ně rádi vzpomínáme, protože lepší start do nového školního roku jsme si nemohli přát.

 

 Adaptační pobyt 8.E

Ve dnech 5. - 6. září 2018 vyrazili žáci nově vzniklé třídy 8.E i paní učitelkou třídní nejen za vzájemným poznáváním se, ale také za nevšedními zážitky. Během dvou dnů na chatě v Hodoňovicích jsme si zahráli spoustu her, dobyli vrchol Monte Čupelo, kde jsme si za odměnu uvařili polévku, také jsme si vyslechli zajímavou přednášku o cestě po Číně pouze s pěněženkou v kapse a nechyběla ani stezka odvahy. Už se těšíme na další společné zážitky!

 

KROUŽKY NA OSMIČCE 2018/2019

Projekt šablony II